Stratejik Yönetim

Stratejik yönetim, bir kuruluşun amaç ve hedeflerine ulaşmak için sahip olduğu kaynakları yönetmektir. Stratejik yönetim hedefleri belirlemek, rekabet ortamını analiz etmek, iç organizasyonu analiz etmek, stratejileri değerlendirmek ve yönetimin stratejileri kuruluş genelinde yaygınlaştırmasını, sunulmasını sağlamaktır. Stratejik yönetimi, organizasyonun rakiplerine kıyasla nasıl yığılıp kalmadığını belirlemek ve bir organizasyonun karşılaştığı fırsatları ve tehditleri organizasyon içinde veya rakiplerden bir tehdidin gelip gelmediğini belirlemekle ilgilidir.

 

‘Stratejik Yönetim’de Dağılma

Stratejik yönetim birkaç düşünce okuluna ayrılmıştır. Stratejik yönetim için kuralcı bir yaklaşım, stratejilerin nasıl geliştirileceğini ana hatlarıyla açıklarken, betimsel bir yaklaşım stratejilerin uygulanmasına odaklanır. Bu okullar, stratejilerin, tüm tehdit ve fırsatlardan sorumlu olduğu analitik bir süreç boyunca geliştirilip geliştirilmediğine veya uygulanacak genel yönlendirme ilkelerine daha çok benzemektedir.

İş kültürü, çalışanların becerilerini, yetkinliklerini ve organizasyonal yapısı, bir kuruluşun belirtilen hedeflerine nasıl ulaşabildiğini etkileyen en önemli faktörlerdir. Esnek olmayan şirketler, değişen bir iş ortamında başarılı olmakta zorlanabilir. Stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması arasında bir bariyer oluşturmak, yöneticilerin hedeflerinin verimli bir şekilde karşılanıp karşılanmadığını belirlemelerini zorlaştırabilir.

 

Bir organizasyonun üst yönetimi, kendi stratejisinden nihai olarak sorumlu olmakla birlikte, stratejilerini kendisi genellikle alt düzey yöneticilerin ve çalışanların eylem ve fikirleri tarafından tetiklenir. Bir örgüt, rehberlik için CEO’ya güvenmek yerine, stratejisine bağlanmış birkaç çalışana sahip olabilir. Bu gerçeklik yüzünden organizasyon liderlerleri geçmiş stratejilerden öğrenmeye ve çevreyi genel olarak incelemeye odaklanırlar. Kolektif bilgi daha sonra gelecekteki stratejileri geliştirmek ve tüm organizasyonun ileriye doğru ilerlemesini sağlamak için çalışanların davranışlarını yönlendirme amaçlı kullanılır. Bu sebeplerden dolayı, etkili stratejik yönetim hem içe hem de dışa bakış açısı gerektirir.

 

Uygulamada Stratejik Yönetim

Şirketlerin rekabet edebilmeleri stratejik yönetimin amacıdır. Bu amaçla, stratejik yönetim planlarını uygulamaya koymak planlamanın kendisinin en önemli yönüdür. Uygulamadaki pratik planlar, kriterlerin belirlenmesi, kaynakların (finansal ve insan) yeniden düzenlenmesi, ürün ve hizmetlerin yaratılması, satılması, konuşlandırılması liderlik kaynaklarının yerlerine yerleştirilmesi ile ilgilidir. Stratejik yönetim; şirketin, stratejik yönetim planında tanımlanan amaçları karşıladığından emin olmak için dahili ve harici iletişim uygulamalarını da kapsar.

 

Örneğin, kâr amacı gütmeyen bir teknik okul, önümüzdeki üç yıl içinde yeni öğrencilerin kayıtlarını ve kayıtlı öğrencilerin mezuniyet oranlarını arttırmayı istiyor. Amaç, koleji, bölgedeki beş kâr amacı gütmeyen teknik kolejler arasında bir öğrencinin parası için en iyi satın alımı olarak tanımaktır; bu da geliri arttırmaktır. Bu durumda, stratejik yönetim, okulun yüksek teknolojili sınıflar yaratması ve en nitelikli eğitmenlerini alması için gerekli olan kaynaklara sahip olmasını sağlamayı ifade eder. Kolej ayrıca pazarlama ve işe alım konularında yatırım yapar ve öğrenci tutma stratejilerini uygular. Kolej liderliği, hedeflerine periyodik olarak ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendirir.

References:

http://www.investopedia.com/terms/s/strategic-management.asp

Wallpaper:

http://wallpaperswide.com/spectacular_desert_landscape-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.