Menfaat Sahipleri İş Faaliyetlerini Nasıl Etkiler?

21.yüzyılın başında paydaşların şirket iş faaliyetleri üzerindeki etkisi arttı; çünkü topluluk vatandaşlığı ve sosyal sorumluluk tutarlı bir şekilde işletme yönetimiyle bütünleştirildi. Müşteriler, çalışanlar, topluluklar ve iş ortakları, şirket kararlarında ve etkinliklerinde ağırlık taşıyan asli paydaş grupları arasındadır. Bu paydaşların iş dünyasındaki etkilerini anlamak, özellikle küçük işletmeler için önemlidir.

 

Yönetişim ve Sosyal Sorumluluk

İşletme yönetimi, şirket sahipleri veya liderlerinin küçük işletmelerde denetlediği bir misyon, vizyon ve hedeflerin resmi olarak oluşturulmasıdır. Tarihsel olarak, işletmeler kârlarını maksimize etmeyi bir yönetişim ve işletme operasyonlarının odak noktası yapmışlardır. Bununla birlikte, sosyal sorumluluk birçok şirketin sosyal ve çevresel sorumluluklarını kârlarla dengelemesine neden oldu. İşletmedeki sosyal sorumluluk bir süredir varoldu, ancak bazı şirketler hükümetten ve toplumdan gelen baskılar nedeniyle çevre korumasında ve sosyal sorumlulukta daha aktif bir rol oynamayı tercih etti.

 

Çalışanlar

Sosyal sorumluluk gereksinimlerine uyan ve topluluk vatandaşlığını öncelikli kılan işler, çalışanların menfaatlerini işletme faaliyetlerinin odağı haline getirdi. Çalışanları en kıymetli varlıkları olarak değerlendirmek, ayrım gözetmeyen bir çalışma ortamı geliştirmek ve çalışanları önemli kararlara aktif bir şekilde dahil etmek, şirketlerin paydaş etkisi altındaki çalışanlara vurgu yapmasının yollarından biridir. Sözleşme güvenlik sağlayıcısı Whelan Security, “Çalışanlara Sahip Olma” sayfasında, “10 Yıldızlı Çalışan Fayda Programı” nın, işlerinden memnun olan çalışanlarının güçlü bir müşteri hizmeti sağladığının bilincinde olduğuna dikkat çekiyor.

 

İş Ortakları

Tedarik zinciri yönetimi olarak bilinen popüler lojistik yönetim sistemi 21. yüzyılın başında ortaya çıkmıştır. SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi), son müşterilere en iyi değeri vermek için birlikte çalışan tedarikçilerle iş alıcıları arasındaki yakın işbirliğini kapsar. Şirketler, maliyetleri düşürmek, müşteri değeri odaklı bir şekilde güçlendirmek, çevre korumasını iyileştirmek ve güvenilen iş ortakları arasında önemli bir ilişki kurmak isteyen firmalar, bu lojistik ve dağıtımda ayrılmaz bir unsur haline gelmiştir.

 

References:

http://smallbusiness.chron.com/stakeholders-influence-business-activities-18754.html

Photograph:

http://feelgrafix.com/group/landscape.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.