“Başlangıç Parası Teklifi” (Initial Coin Offering) (ICO)

“Başlangıç Parası Teklifi” (Initial Coin Offering (ICO))

 

Yeni bir kripto para girişimi için fonların gündeme getirildiği düzenlenmemiş bir yöntem. Başlangıç Parası Teklifi (ICO), risk sermayedarları tarafından veya bankaların gerektirdiği titiz ve düzenlenmiş sermayeyi artırma sürecini atlatmak için kullanılır. Bir ICO kampanyasında, başka kripto paralar veya yasal geçerli para karşılığında projenin destekçilerine erkenden kripto paranın bir yüzdesini satar. Fakat genellikle Bitcoin için satılıyor.

Ayrıca Başlangıç Kamu Paraları Sağlama Teklifi (IPCO)(Initial Public Coin Offering) olarak da adlandırılır.

 

Bir kripto para şirketi, Başlangıç Para Teklifi (ICO) yoluyla para toplamak istediğinde, genelde bir projeye ait bir plan hazırlar ve projenin ne olduğunu, projenin tamamlandıktan sonra ne gibi (ler) ne ihtiyaç duyacağını, projenin öncülerinden ne kadarının kendileri için saklanacağı, ne tür bir paranın kabul edildiği ve ICO kampanyasının ne kadar süreceği gibi girişimin üstlenilmesi gerekiyor. ICO kampanyası sırasında, firmanın girişiminin destekçileri ve heveslileri sanal para birimi veya hükmüyle birlikte dağıtılan bazı kripto paraları satın alırlar. Bu paralar, semboller olarak anılır Başlangıç Kamu Teklifi (IPO)  işleminde yatırımcılara satılan bir şirketin hisse senaryolarına benzer. Alınan para miktarı firmanın gerektirdiği asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere geri gönderilir ve ICO başarısız sayılır. Para gereksinimleri belirtilen zaman çerçevesinde karşılanırsa, gündeme getirilen para ya yeni şemayı başlatmak ya da tamamlamak için kullanılır.

 

İşletmedeki ilk yatırımcılar genelde, başarılı bir plan haline geleceğini düşündükleri kriptoparaları satın alırlar sonra başlangıçtaki proje öncesi için satın almış olduklarından değeri daha yüksek bir kripto paraya dönüştürebileceğinden bunu piyasaya sürerler. Erken yatırımcılara kârlı olan başarılı bir ICO projesine bir örnek verecek olursak, Etherleri madeni para olarak sunan Ethereum akıllı sözleşmeler platformdur. 2014 yılında Ethereum projesi ilan edildi ve ICO, Bitcoins’de 18 milyon $ veya Ether başına 0,40 $ kazandı. Proje 2015 yılında faaliyete geçti ve 2016’da bir eter değeri 14 milyar dolara yükseldi ve 1 milyar doları aşan bir piyasa değeri elde etti.

 

ICO’lar, internet ortamında projelere katılımcı finansman desteği sağlayan bir kitle-fonlama yaparlar ve IPO(Başlangıç Kamu Teklifi)’e karşı benzerdir. IPO’lar gibi, bir ICO operasyonu sırasında şirketin faaliyetleri için para toplamak için başlangıç veya şirketin bir hissesi satılır. Bununla birlikte, IPO’lar yatırımcılarla uğraşırken,  ICO’lar bir yığın ticaret etkinliği gibi yeni bir projeye yatırım yapmak isteyen taraftarlarla ilgilenir. Ancak, ICO’lar temel olarak bağışladıkları son kampanyalarında toplanan fonlar olduğu halde, ileriye yönelik yatırımları olarak harekete geçirilmiş önceki destekçilerinde kitlesel fonlamadan farklıdır.

 

Rekor düzeyde başarıyla gerçekleştirilen ICO işlemleri var ve ICO’lar dijital çağda yıkıcı yenilikçi araçlar olmaya hazırlansa da, yatırımcılar bazı ICO veya crowdsale kampanyaları gerçekte hileli olduğundan dikkatli olmaları gerekiyor. Bu fon artırma görevlileri, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) gibi finansal otoriteler tarafından düzenlenmediğinden, hileli girişimler yüzünden kaybedilen fonlar asla kurtarılamaz.

 

2017 yılının Eylül ayı başlarında, Çin Halk Bankası, ICO’ları ekonomik ve finansal istikrarı yıkıcı olarak nitelendirerek resmi olarak ICO’ları yasaklamıştı. Merkez bankası, belirteçlerin piyasada para birimi olarak kullanılamayacağını ve bankaların ICO’larla ilgili hizmetleri sunamadığını söyledi. Sonuç olarak, hem bitcoin hem de ethereum çöktü ve kripto para birimlerine ilişkin düzenlemelerin geldiğinin bir işareti olarak bu kripto paraların taklaya geldiği görüldü. Yasak ayrıca, önceden tamamlanmış teklifleri de cezalandırıyor.

Yazar Yorumu: “Bitcoin bu yasaklamalara rağmen tırmanış göstermesi de ayrı bir ironi oldu.”

 

Kaynak:

http://www.investopedia.com/terms/i/initial-coin-offering-ico.asp

Resim: http://ahdzbook.com/landscape-wallpaper.html

 

 

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.