Jack Ma World Economic Forum’dan Kritik Özetler

Jack Ma World Economic Forum

 

 1. Teknoloji ayrıca başarılı insanlardan, ilginç mesleklerden çok daha fazlasını yaratacak. Ama dürüst olmak gerekirse, bu teknoloji değişim birçok problemleri de beraberinde getirebilir.

 

 1. Bunlarda bu teknolojik değişim bizlere

a.) Dünya savaşı getirebilir.

 

 1. Önümüzdeki 30 yıl dünyanın büyük bir değişimi oluşacağına eminim.

Bu savaşlar hastalıklara karsı olabilir, toplumsal kirlilikten olabilir. Ancak birbirimize karsı olmazsak, birlikte olursak huzurlu olabiliriz.

 

 1. Teknolojide durum terazi gibidir. Bir tarafın teknolojisi yüksek ise o tarafın terazisi fazla basar ve bir dengesizlik olur o yüzden denge sağlanması şart.

 

 1. 20-30 yaşlarında bir şirketi uygun bir şekilde nasıl yönetebileceğini ögren.30-40 yaşlarında ise bir şeyler yapmak istiyorsan eğer düşünme derhal onu yap, vakit kaybetmeni bekleyecek. Fakat 40-50 isen bildiğin isi yap yeni bir ise atilma.50-60 yaşlarında isen zamanını yeni jenerasyon için harca onları eğit ve gelistir.60 yaş üzerindeysen eğer torunlarınla oturmak daha iyidir:).

 

 1. Eğer 30 yaşındaysan değişimin en kritik olduğu noktadasındır. Çünkü o yaslarda yarın bir şey yapmaya kalksan başarabilirsin, bir sene sonra bir şey yapmaya çalışsan başarabilirsin ve gerçekten başarabileceğine inanıyorsan 10 yıl boyunca bu çalışmandan ümidinden vazgeçmemelisin.

 

 1. Çalışanlarının %49’u kadın çalışanlardandır. Ali baba bir e-ticaret sitesi ve bu ticaret sitesi hizmet endüstrisidir.

 

 1. Çalışanlarda erkek veya kadın çalışanlar diye ayırmaktan ziyade, artık çağımız güce bakmıyor. Bilgeliğe bakıyor çünkü çağımız bilgelik çağı.

 

 1. Eğer bir insan başarılı olmak istiyorsa yüksek derecede EQ (emotional quotient) seviyesi olması lazım. Eğer kolayca vazgeçmek(kaybetmek) istemiyorsanız yüksek IQ sahibi olmalısınız. Eğer saygı duyulan biri olmak istiyorsanız yüksek derecede LQ sahibi olmalısınız.

 

 1. Kadınlar bu değerleri dengede tutabiliyorlar. Şirketinizin içerisinde bilgeliklerle doldurmalısınız.

 

 1. Kendi isimizde şunları gördük. Kadınlar; kocaları, çocukları, annesi, babası için alırlar ama erkekler yalnızca kendileri için alırlar onu gördük çoğunlukla.

 

 1. Globalleşmeyi kimse durduramaz. Çünkü eğer ki global bir biçimde ticaret yapılamaz olsaydı o zaman direk dünya savaşı ortaya çıkardı. Küreselleşme son 40 yılın en fantastik mesleğidir.

 

 1. Küresel ticaret gayet basit, modernleştirilmiş olmalı. Sizlere söyle bir örnek vereyim. Tüm Ülkelerin başkanlarını bir odaya toplasak asla bu düşünceye katılmazlar ama tüm dünyanın ticaret adamlarını bu küreselleşme odasına koysak o zaman herkes bu fikre katılırlar 🙂

 

 1. Önümüzdeki jenerasyon küreselleşmenin yolu olacak.

 

 1. Ben çok fakir bir ailede doğdum. Asla iyi bir derece not alamadım eğitim hayatımda. Param yoktu, teknolojim de yoktu, arka planımda bir şeyim de yoktu, zengin bir amcam veya akrabamda yoktu. 10 sene sonra imkânımı değerlendirdim, hesapladım ve mücadele ettim. Tatbiki bunların içerisinde yaratıcı da olmak gerek.

 

 1. İmkanlar bizim içindir, mücadele et.

 

 1. Fazla parayı üzerinde tutabilmek, insanların sana olan güveninin ne kadar çok olmasıyla orantılıdır. Eğer size çok fazla güveniyorlarsa sizin üzerinizde fazla paranız olabilir.

 

 1. Ne kadar para bağışladığım önemli değil. Bağış yaptığın, kendinle alakalıdır. Kendini değiştirmenle alakalıdır. İnsanları bilinçliliğe karşı uyandırmak. Benim küreselleşme bakış açım, öğrendim, geliştirdim kendimi, bu beni değiştirdi ve her zaman gençlerle küresel liderlik için gençlerden yararlandım. Hayırsever olmak dünyayı değiştirmez. Eğer bir kalbin varsa bunun daha fazlasını yapabilirsin.

 

 1. Asla vazgeçmedim. Kitaplardan öğrendim, deneyim edindim ve öğrettim, anlattım. Hatalarımı öğrencilerle paylaştım.

 

 1. Hatırlayın, eğer başarılı olmak istiyorsanız, diğer insanların yaptıkları hataları öğrenin onlara odaklanın. Başarı edinilmiş kişilerin başarı hikayelerini öğrenmeyin. Bütün sebepleri bu olayların arkasında bitiyor.

 

 1. Harvard Business School’dan bana geldiler. Senin için bir kritik çalışma yazacağız. Benim için yazdıklarında elime aldım okudum. Fakat bu ben değilim, bu sizsiniz! İmzaladım, 5 yıl sonra orada metinde yazılanlarla Alibaba’yı kıyasladığımda ise Alibaba yaşıyor ve orda yazılan çoktan ölmüştü bile. Her beş yılda bir yaptılar ve her beş yılda bir aynı sonucu verdi ve öğrencilerde benimle aynı şekilde bu vaka (case)’yı onayladılar.

 

 1. Başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkar, ne kadar zeki olursan olan. Hata yaptıklarında acı çekerler, onunla nasıl baş edileceğini bilirsiniz. Nasıl yüzleşeceğinizi bilirsiniz.

 

 1. 15 milyar dolar yüksek teknoloji araştırmalarına yatırıyoruz. Yapay zekâ insan olmayı desteklemeli. Gençler, teknoloji üzerinde para harcamalıyız. İnsanlara bunu olanak haline getirmek, insanların hayatlarının daha iyi olmalarına izin vermeliyiz. Yapay zekâ olarak soracak olursanız. Asla insanlarla yapay zekâ karşılaştırılmamalı. Çünkü bilgisayarlar unutmaz, sinirlenmez, senden bizden daha iyi hesaplar yaparlar fakat bir bilgisayar asla bilge biri olamaz.

 

 

 1. Bilgelik ve zeki olmak arasından farklar nelerdir?

Zeki insanlar, diğer inşaların görmediği şeyleri görürler. Bilge insanlar bir gözüyle görmemiş gibi yaparlar. “Zeki insanlar ne istediğini bilirler. Bilge insanlar, bilgeliği istemediğini biliyorlar. Bilgeli kişi biliyor zaten ne istediğini. O zaman ne istiyor biliyor musun? parayı yatıracağı yer kendisine, yani Alibaba’ya yatırmak değil, insanlığın varoluşuna yatırmaktır. Bu yüzden Alibaba’nın laboratuvarı tüm dünyaya açıktır.

 

 1. Konuşmacılardan biri soru sorar: Liderlik kalbimizden gelen bir şey mi? yoksa düşüncemizle, karar verişimizle yaptığımız bir şey mi? Yoksa bu ikisinin karışımından oraya çıkan bir durum mu?

 

 

 

 

Jack Ma:

 1. bu bir içgüdü olmalıdır. İçinde hissettiğin farklı şeylerdir.
 2. ise deneyimlediğin şeylerdir, pozitif deneyimlerdir. Asla şikâyet etmediğin şeylerdir.

Ve ben kendi şirketim için 10 yıl, 20 yıl gibi uzun vadede bunu düşünürüm. Liderliğin doğasında vardır antrenman yapmak ve öğrenmek. Liderlerin konuşmalarını dinleyin. Sorumlulukları vardır. Sen buna inanırsın fakat insanlar inanmazlar. 1 ay içinde Ali pay’i piyasaya sürelim ama yaptığımız işte olur da hapse girme gibi bir durumumuz oldu diyelim. Takımımdan ben hapse girmek zorunda kaldım o zaman takımdan diğerleri devam edecekler. Takımdan birkaç kişi mi hapse girdi… O zaman ben devam edeceğim işi sürdürmek için. İşte liderlik sorumluluğu budur.

 

 1. Yine bir konuşmacıdan gelen soru: Kendine, kendi dikkat ediyor musun? kendine bakıyor musun? şirket içinde. Çünkü olurda uyku hali gelir. Ya da sizin yerine aptalca bir yol izlenirse şirketiniz açısından. Kendinize öncelik vermeniz ve farkındalığınız için kendinize neler yaparsınız ne gibi şeylerde dikkatli olurusunuz? Bunu nasıl yapıyorsun ve şirkette bunu nasıl terfi ediyorsun?

 

Jack Ma: Şanslıyım ki 18 tane kurucu ortağım var ve çoğu benim öğrencim.

Bölümümüzde olduğum zaman rüyamı anlattım. Rüyamda misyonuma rastladım ve video kaseti komik geldi. Alibaba onu ilk günden beri başlattığında bunun bir video kaseti olduğunu söyledim her şey, birlikte katılacağımız her önemli toplantı bunu takip etmek oldu. Benim amacım bir gün insanlara neden videolar çektiğimizi, bizi araştıran videoları vererek film yapmasını isteyeceğim. Videoları diğer insanlara vermeyi başarırsak, bütün bir video kaset evimiz olur. Demek istediğim ilk video kaset iki saattir konuşuyor ve o adamlar bana bakıyor. Yani bunu yapmak istiyorsun. Hayal etmek istediğini görmek istemek. Evet, bunu yapmak istediğimi söyleyeceğim. Teknoloji hakkında hiçbir şey bilmiyorum.

 

Teknoloji hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Yönetimle ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Her şeyi bilmek zorunda değilsin. Senden daha akıllı olan insanlar bulmalısın. İlk yolum her zaman akılcı, bilgiyi akıllıca bulan ve daha akıllıca muhasebeleştirenlerdir. Uzun yıllar boyunca, benden çok akıllı insanlar bulmaya ve akıllı insanların birlikte çalışabilmelerini sağlamak için, çok akıllı insanlar buldukça işimi birlikte yapmaya çalışıyorum. Ve akıllı insanlar birlikte çalışabilirse. Vizyonuna inanması daha kolay. Çünkü aptal insanlar bunu birlikte kolayca yapabilirler. Akıllı insanlar asla birlikte çalışamazlar. Aptal insanlar bunu kolayca birlikte çalıştırabilir, ancak vizyona inanmazlar. Vizyona inanan, ancak birlikte çalışmayan insanlardır. Bu yüzden çok önemli olan, akıllı insanlar bulmak ve vizyon sahibi olarak birlikte çalıştırabilmektir. Burada önemli olan 3 şey var; 1. Emin olun. 2. Onlar birlikte çalışmalılar. 3. Kültür, uzun vadede çok önemlidir. Bugün hayatta kal, burada da önemli olan bir diğer etkendir. Şirketinizi tanıtmanın en iyi yolu siz değil. Ben CEO olarak ben değilim. Şirketi tanımanın en iyi yolu ürününüzün, hizmetlerinizin, çalışanlarınızın yansıttıklarıdır.  Şirketiniz için en iyi ürün, çalışanınızdır. Alibaba 2.000 çalışanı için 30 gün çok zaman harcadım. Herkesi bir ya da iki saat katılım şeklinde konuşurum. Ve onlara şundan bahsederim; sana zengin olacağına asla söz vermeyeceğim demiştim, terfi ettirileceğini söylemedim ama acı çekeceğine söz veriyorum. Sana hayatımızda korkunç bir söz veriyorum. Söz verdiğim tüm korkunç şey bu şirkete katılacak. Ancak iyi şeyler, onları yanlış yönlendiriyorsun. Çünkü kendime söz veremem. Bu geleceği biliyoruz. Ancak orda olacağından emin değiliz. İyi olan geleceğe yürüyecek kişiler sizlersiniz. Eğer birlikte çalışmazsak, hepimiz işimizi kaybedeceğiz. Mesele bu. Şirkete girerken bir lider egosunu dışarıda bırakmalı.

 

 

 1. Öğrenmen dediğimiz, insanlara iyiyi öğretendir. Öğretmenler öğrencilerinde umduğunun fazlasını yapmayı isterler. Makinelerin yapamadığı şeyleri çocuklarımıza öğretmeliyiz.

 

Sunucu sorar: Peki çocuklarımıza öğretmemiz gereken yetenekler nelerdir diye?

Jack Ma:

 1. Value
 2. Believing
 3. Dependent of thinking
 4. Teamwork
 5. Care for others

Bizler her gün gelecek için çarpışıyoruz. Önemli olan sahip olduğumuz ortaya koyduğumuz iyi niyetler, iyi davranışlardır. Şanslıyız ki Dünya’dan Facebook, Amazon, Google, Alibaba gibi şirketler sorumluluk bilincine sahip, iyi niyetli ve iyi işler çıkarmaktır.

 

28. Data teknolojisi, senin içini senden daha iyi biliyor. Data insanın kalbindekinin içidir.

 

 

Özetlenen video alıntısı: https://www.youtube.com/watch?v=4zzVjonyHcQ&t=1490s

 

Fotoğraf: http://thewallpaper.co/preview/?wallpaper=amazing-views-nature-images-sky-plants-fresh-air-wallpapers-of-nature-view-2560x1520http://miriadna.com/desctopwalls/images/max/Smoothed-fields.jpg

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.