Elon Musk’ın Şaşırtıcı Verimliliğinin Sırrı

İpucu: Bu, 2.000 yıllık bir zihinsel stratejidir.

Tesla’nın yeni Model 3 sedanının üretimi için harcanan parayı kısmak için, CEO Elon Musk en sevdiği antik Yunan felsefesini yeniden ziyaret etti: ilk prensipler.

Bu terim, 2000 yıldan uzun bir süre önce Aristoteles tarafından yapıldı. Buradaki düşünce, CNBC’ye göre, bir konuyu, ortak bilgiye dayanarak değil, bir özneyi temel parçalarına ayırmak suretiyle elde etmemizdir.

Bu, Musk’ın yıllardır desteklediği bir fikirdir. Musk, 2012 yılında Kevin Rose ile yaptığı röportajda, “Hayatlarımızı sürdürdüğümüz normal yol, analojinin asli nedenidir.” Bunu yapıyoruz. Çünkü bu gibi başka şeyleri de böyle tamamlıyoruz veya bu gibi başka insanların yaptıkları… İlk prensiplerle birlikte… en temel hakikatleri özetliyorsunuz ve sonra oradan bir neden-sebep çıkartıyorsunuz.

Musk, bu stratejiyi Tesla çalışanlarına bu hafta gönderilen bir dahili e-postada göndererek, “harcamalar konusunda çok daha titiz davranacağını” öne sürdü.

Elon: “Tesla finans takımının; dünya çapındaki baştan sonra tüm harcamaları taramalarını, güçlü bir mazeretin olmadığı sürece, harcamaların ne kadar küçük olursa olsun, her şeyi kısmanızı(masraf) belirtiyorum.” diye yazdı. Eğer ki sorumlu yönetici iseniz, öncelikli prensibiniz, tedarikçilerin söylediklerini alıntılamak ve detaylıca alıntılaştırdığınızdan emin olun.” diye devam etmiştir. Bu eylemler şirketi verimsiz parçalarından kurtarmaya yöneliktir, bu nedenle Tesla’nın en önemli hedeflerine yönelik çabaları yeniden yönlendirilebilir.

Verimliliği daha da arttırmak için Musk, çalışanlarına e-postada bazı üretkenlik ipuçları da sunuyordu. “Değer katmadığınız son zamanlarda apaçık bir şekilde ise derhal” ve kısaltma adlardan(acronyms) kaçınmalısın çünkü insanlar “Tesla’da görev için sadece terimler listesini” ezberlemek zorunda olmamalı.

Milyarder girişimci, daha önce birçok kez ilk prensip felsefesine yöneldi. Ve bir işi büyütmek için kullanan tek kişi o değil. Netflix CEO’su Reed Hastings ayrıca Netflix’e ilk katıldığında rehberlik için eski bilgeliğe dokundu. CNBC’ye göre, Netflix’in uygun kalmak için DVD kiralamalarının ötesine geçmesi gerektiğini biliyordu, bu yüzden şirketin akış sektörünü ele geçirmesine yardımcı olan yenilikçi, ilk prensip düşünürlerini işe aldı.

İnsanlara şirket için en iyi olan şeyin ne olacağını soruyoruz.  Onlara bundan daha fazla bir rehber vermiyoruz, ”dedi Hastings, podcast’de,“ Ölçek Ustaları ”dedi.

Bu başarılı iş liderlerinin her ikisi de gösterdiği gibi, bazen temel konulara geri dönmeli, sorunun özünü bulmalı ve tekrar başlamalısınız.

 

Kaynak:

Josephine Chu, Content Intern at Thrive Global

— Published on April 20, 2018

https://www.thriveglobal.com/stories/29193-this-is-the-secret-to-elon-musk-s-astonishing-productivity

Wallpaper: https://hdwallsource.com/landscape-wallpaper-hd-8254.html/landscape-wallpaper-hd-8254

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.