BMW Mil Olarak Alınan Yolun Takibi için Blockchain’i Deniyor

BMW, başlangıç inovasyon programı ile kiralık araçlarda kilometrelerin izini sürmek için bir blockchain platformu oluşturuyor. Bu çaba ortaklıkta yürütülüyor…

BMW, başlangıç inovasyon programı ile kiralık araçlarda kilometrelerin izini sürmek için bir blockchain platformu oluşturuyor. Bu çaba, ilk olarak şubat ayında piyasaya sürülen şirketin Innovation Lab’inin bir parçası olarak BMW Group UK ile birlikte çalışacak beş yeni girişimden biri olan blockchain startup DOVU ile ortaklaşa yürütülüyor.

DOVU, Alphabet ile birlikte BMW’nin filo müdürü, kiralık veya ödünç alınmış araçlarda kilometrelerin kaydedilmesine teşvik etmek için bir sistem geliştirdiler.

DOVE’un ürün sorumlusu Alex Morris, sistemin BMW’nin araçlarının ne kadar etkinlik gösterdiğini ve sistem üzerindeki etkisini anlamasına yardımcı olduğunu açıkladı.

Bir aracın dönüş değeri, en çok kilometreden etkilenir. Mevcut sistem BMW içerisindeki filolardaki araç kilometresini takip etmek için yakıt kartı kullanıyor. Bununla birlikte, yanlış yazılmış sayılar, gözetim veya zaman eksikliği gibi birçok nedenden ötürü, veriler oldukça tutarsız kalıyor.

Bu zorlukları çözmek için DOVU, bu davranışı etkilemek veya verilere erişim kazanmak için token (madeni para) kullanılmasını önerdi. Özellikle, bazı token temelli ödüller karşılığında kilometrelerin izlenmesi için “manuel bir yaklaşım” ile kararlaştırılmıştır.

DOVU: “DOVU cüzdanımız, her türlü veri toplama veya davranışsal aktiviteye bir ara yüz sağlayan, genişletilebilir şekilde üretilmiştir. Bir ödülün tetiklenmesi için manuel bir veri toplama yönteminin eklenmesi nispeten basittir.”

M-cüzdan uygulaması, kullanıcıların belirli bir zamanda kendi gösterge tablosunun anlık görüntüsünü almak için telefon kameralarını kullanmalarını istemiştir. Ayrıca, OCR ve makine öğrenimini kullanarak, gösterge tablosu üzerindeki sayısal değerler tanımlanmış ve blok zincirde doğrulanmış ve kaydedilmiş bir tamsayıya dönüştürülmüştür. Koşulların yerine getirilmesi durumunda akıllı sözleşmeler kontrol edilmektedir. Kullanıcılar, göndermeden önce doğru rakam olup olmadığı doğrulanır ve her gönderi için 1DOV alındı denir.

 

Kaynak : http://www.bmwblog.com/2018/05/08/bmw-tests-blockchain-for-car-mileage-tracking/

Wallpaper: https://www.techradar.com/how-to/21-essential-landscape-photography-tips-you-need-to-know

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.