Yapay Zekâ Yönetimi Nasıl Yeniden Tanımlayacak ?

Pek çok telaş, özellikle otomasyonu kolay işlerde, işgücünü desteklemek için yapay zekâ (AI) teknolojilerinin potansiyeli üzerine ses çıkardı. Ancak her seviyedeki yöneticiler, akıllı makinelerin dünyasına uyum sağlamak zorunda kalacaklar. Gerçek şu ki, yapay zekâ yakında yöneticilerin zamanının çoğunu daha hızlı, daha iyi ve daha düşük bir maliyetle tüketen idari görevleri gerçekleştirebilecek.

C-Suite’in (c (chief) suite + executive (top management) kavramlarının bir araya gelmesi ile oluşur.) ön cephesindeki yöneticiler AI çağında nasıl gelişebilir? Bunu bulmak için 14 ülkeden 1.770 yönetici araştırdık ve organizasyonlarda dijital dönüşümden sorumlu 37 yöneticiyle görüştük. Bu verileri kullanarak başarılı yöneticilerin ustalaşması gereken beş uygulamayı belirledik.

Uygulama 1: Yönetimin AI (Yapay Zeka)’ya bırakılması

Ankete göre, tüm düzeylerdeki yöneticiler zamanlarının yarısından fazlasını idari koordinasyon ve kontrol görevlerine harcıyorlar. (Örneğin, tipik bir mağaza müdürü veya öncü bir hemşire, personellerinin hastalıkları, tatiller veya ani kalkışlar nedeniyle vardiya programlarının sürekli olarak yerini değiştirmektedir.) Bunlar, yapay zekâyı en çok etkileyen durumları yani aynı yöneticilerin yaptığı şekilde görmeyi beklediği sorumluluklardır ve yapay zekâ bunu hatasız yapar: Yapay zekâ bu görevlerin çoğunu otomatik hale getirecek.

Rapor yazımı ilgili başka bir örnekte; Associated Press, AI destekli yazılım robotlarının yardımı ile yaklaşık 300’den 4.400’e kadar olan çeyrek kazançlarını genişletti. Bunu yaparken, teknolojiyi daha araştırmacı ve yorumlayıcı raporlama yapmak için gazetecileri serbest bıraktı. Bir sonraki yönetim raporunu hazırlarken bunun gibi bir teknoloji hayal edin; Aslında, bu bazı analitik yönetim raporları için zaten mümkündür. Son zamanlarda, veri analitiği şirketi Tableau, Chicago merkezli bir doğal dil üretme araçları sağlayıcısı olan Narrative Science ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Tableau’nun Narratives ile olan iş birlikleri sonucunda, Tableau grafikleri için otomatik açıklamalar yazılmış olan ücretsiz bir Chrome uzantısıdır.

Anket yaptığımız yöneticiler bu değişimi olumlu yönde görüyorlar: %86’sı, AI’nın izleme ve raporlama ile desteklenmesini istediklerini söyledi.

Uygulama 2: Yargı Çalışmasına Odaklanma

Pek çok karar, yapay zekânın yalnızca verilerle ne sığdırılabileceğinin ötesinde bir anlayış gerektirir. Yöneticiler, örgütsel tarih ve kültür bilgisini, empati ve etik yansımalarını kullanırlar. Bu, insan kararının kritik iş kararları, uyguladıklarını deneyimleme ve uzmanlıklarını uygulanmasının özüdür. Anket yaptığımız yöneticiler bu yönde bir değişim duygusuna sahipler ve yaratıcı düşünme ve deneyimin, veri analizinin, yorumunun ve stratejinin geliştirilmesinin yargıya yönelik becerilerini gelecekte başarılı olmak için gerekli olan en iyi dört yeni beceriden üçü olarak tanımladılar.

ABD Donanması Bilgi Teknolojileri Örgütü’nün ERP Hizmetleri Direktörü Layne Thompson’un dediği gibi: “Yöneticiler açısından kuralları basit bir şekilde uygulama karşısında, baştan savma yapıverme karşısındaki yeteneği, deneyimi, hoşgörüyü, gerekli yargıyı yapmak gibi olan, bu gibi şeylerin yöneticilerin düşüncesinden öte değildir. Ve eğer makine öğrenmesinin potansiyel umutlarından biri karar verme yeteneklerine yardımcı olmak ise, o zaman teknolojiyle ilgili olarak yöneticileri değiştirmek yerine desteklemeyi düşünmeliyiz.”

Uygulama 3: Akıllı Makinelere “Meslektaş” Olarak Davranma

Yapay zekayı bir meslektaşı olarak gören yöneticiler, “bir makineye karşı yarışmaya” gerek olmadığını fark edeceklerdir. İnsan kararlarının otomatikleştirilmesi mümkün olmamakla birlikte, akıllı makineler bu tür çalışmalara muazzam bir katkı sunarak karar destek mekanizmalarını ve veri güdümlü simülasyonların yanı sıra arama ve keşfetme faaliyetlerine yardımcı olabilir. Aslında, ankete katılan yöneticilerin %78’i gelecekte iş kararları vermede akıllı sistemlerin tavsiyelerine güveneceklerine inanmaktadır.

Bu fırsatları ele almaya çalışan bir şirket, yeni nesil yatırım analizlerinin sağlayıcısı Kensho Technologies’dir. Sistem; yatırım yöneticilerinin, yatırımla ilgili sorularını “İngilizce olarak mesela, sektörler ve endüstriler, oran artışından en az üç ay önce ve sonra en iyi performansı nasıl yapıyor?” Gibi sorular sormalarına ve dakikalar içinde cevap almasına olanak tanır. Bu tür teknolojilerin, karar sonuçlarını değerlendirmek ve senaryoları araştırmak için yöneticileri ve bireyleri nasıl destekleyebileceğini zihninizde bir canlandırın.

AI sadece yöneticilerin işini büyütmekle kalmaz, aynı zamanda yöneticilerin, konuşma veya diğer sezgisel ara yüzler aracılığıyla, zekice yollarla akıllı makinelerle etkileşime girmesini sağlar. AI (yapay zekâ)’nın her zaman mevcut yardımcısı ve danışmanı olacaktır.

Uygulama 4: Tasarımcı Gibi Çalışmak

Yöneticilerin kendi yaratıcı yetenekleri hayati olsa da belki de daha önemli olan diğerlerinin yaratıcılıklarını kullanabilmeleridir. Yönetici-tasarımcılar, farklı fikirleri entegre edebilir, uygulayabilir ve çekici çözümlerle bir araya getirir. Tasarım düşüncesini takımların ve organizasyonların uygulamalarına dahil ederler. Araştırmamıza katılan yöneticilerin üçte biri, yaratıcı düşünmeyi ve denemeyi, yapay zekanın idari işi gittikçe daha fazla ele geçirmesi nedeniyle başarılı olmayı öğrenmek için ihtiyaç duydukları önemli bir beceri alanı olarak tanımlar.

Bir röportajda, Sigorta Avustralya Grubu’nun CEO’su Peter Harmer, dijital kurumda işbirlikçi yaratıcılığı teşvik eden yöneticilere olan ihtiyacı vurguladı: “Fikirler üzerine fikirleri gerçekte katmanlandırabilecek insanlara ihtiyacımız var. Fikirler etrafında bir yarışmada kazanması gereken biri, ” Vay canına” diyebilen biri olarak. Bu iki veya üç veya dört şeyi bir araya getirsek, çok farklı bir şeyimiz var.” Bu yaratıcılıktır, tuhaf olan şey [yöneticilerde ihtiyacımız var].”

Uygulama 5: Sosyal Beceriler ve Ağlar Geliştirin

Anket yaptığımız yöneticiler yargılama çalışmasının değerini kabul ettiler. Ancak, AI’nin bugün gerçekleştirdikleri birçok idari ve analitik görevi yerine getirdiği bir dünyada göze çarpmalarına yardımcı olacak ağ oluşturma, koçluk ve iş birliği için kritik olan derin sosyal becerileri göz ardı ettiler.

Dijital teknolojileri; ortakların, müşterilerin ve toplulukların bilgi ve yargılarına girmek için kullanacak olsa da farklı bakış açılarını, olayların iç yüzünü anlama, deneyimlerini bir araya getirmek ve bir açıklığa kavuşturmak olmalıdır.

Başarıya Giden Adımlar

AI, sonuç olarak insanlara göre daha ucuz, daha verimli ve potansiyel olarak daha tarafsız olacaktır. Ancak böyle bir senaryo yöneticiler için endişe kaynağı olmamalıdır. Sadece insanların yapabileceği şeylere odaklanmaya karşın işlerin değişeceği anlamına geliyor.

Kazanç raporlarının yazılması bir şeydir, ancak bir işgücünü meşgul edebilen ve bir amaç hissi yaratan mesajlar geliştirmektir. İzleme çizelgeleri ve kaynakları kısa süre içinde makinelerin yetki alanına girebilir, ancak taslak stratejisi açık bir şekilde insanın elinde kalır. Basitçe söylemek gerekirse, tavsiyemiz insan kararını değiştirmemek fakat idareyi otomatikleştirmek ve arttırmak için için AI’yı benimsemektir.

Eğer analitik yetenek mevcut eksikliğin herhangi bir göstergesi ise, kuruluşlar yöneticilerinin AI ile birlikte çalışıp çalışmayacaklarını beklemeyi ve görmeyi göze alabilirler. Liderler, teknolojinin daha rutin görevler üstlenmesi gibi ön plana çıkacak olan insan odaklı çalışma türlerinin kendilerini hazır etmelerine karşın, liderler aşağıdaki adımları atmalıdır:

Erken keşfedin: Belirsiz bir gelecekte gezinmek için, yöneticiler AI ile deney yapmalı ve iç görülerini bir sonraki deney döngüsüne uygulamalıdır.

Uygulama rejimi edinmek için yeni kilit nokta performans göstergelerini benimseyin. AI, başarı için yeni kriterler getirecektir: iş birliği yetenekleri, bilgi paylaşımı, deneyler, öğrenme ve karar verme etkinliği ve kurumun ötesine ulaşma yeteneği gibi durumlar söz konusudur.

Yaratıcılık, iş birliği, empati ve yargılama becerileri için; eğitim ve işe alım stratejileri geliştirin. Liderler, yaratıcı ve sosyal zekâ ile deneyimlerini dengeleyen farklı bir işgücü ve yöneticiler ekibi geliştirmeli ve her bir tarafın birbirini tamamlayan sağlam bir kolektif yargıyı destekleyebilmelidir.

Gelecek kesintiler tek seferde ulaşmayacak olsa da gelişme hızı daha hızlıdır ve çoğu yönetici ve üst yöneticiden daha fazla etki yaratmaktadır. Geleceğin işgücünün neye benzeyeceğini değerlendirebilecek yöneticiler kendilerini AI’nın gelişine hazırlayabilirler. Onu gelişmek için bir fırsat olarak görmeliler.

 

Kaynak: https://hbr.org/2016/11/how-artificial-intelligence-will-redefine-management

Wallpaper: https://stmed.net/wallpaper-123677

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.