Öğrenme En Büyük Yatırımdır

5 Saatlik Kural: Haftada 5 saat öğrenim görmüyorsanız, sorumsuzsunuz demektir.

“Tüm hayatım boyunca, bilgisi olmayan insanlar tanıdım ve bu kişiler (geniş bir konu alanı üzerinde) hiç bir zaman okumayan insanlardı.”

 — Charlie Munger, Self-made billionaire & Warren Buffett’s longtime business partner

Dünyadaki en yoğun eski Başkan Barack Obama, neden ofisteyken günde bir saatini okumaya ayırır?

Neden tarihin en iyi yatırımcısı Warren Buffett, zamanının %80’ini kariyeri boyunca okuma ve düşünme konusunda yatırdı?

Dünyanın en zengin kişisi olan Bill Gates, neden kariyeri boyunca haftada bir kitap okuyor? Ve neden bütün kariyeri boyunca yıllık iznini 2 hafta kitap okumaya ayırdı?

Dünyanın en zeki ve en yoğun insanları kasten öğrenme için günde bir saat buluyorlarken (5 saatlik kural), diğerleri ise yoğun oldukları konusunda nasıl mazeret bulabiliyorlar?

Başkalarının göremediklerinde neler görüyorlar?

Cevap basit: Öğrenme, yapabileceğimiz zamanımızın en iyi tek yatırımıdır. Ya da “Bilgiye yapılan yatırım en yüksek kârı getirir.” Benjamin Franklin

Bu iç görü, bilgi ekonomimizde başarılı olmak için temeldir, ancak az sayıda insan bunu gerçekleştirir. Neyse ki, bilginin değerini anladığınızda, daha fazlasını elde etmek kolaydır. Sadece kendini sürekli öğrenmeye ada.

“Bilgi yeni paradır”.

Zihinsel sermaye> Finansal sermayeden daha büyüktür.

“Zihinsel sermaye her zaman mali sermayeyi sarsacaktır.” – Paul Tudor Jones, kendi kaynakları ile kendini varlığını oluşturan milyarder girişimci, yatırımcı ve hayırseverdir.

Hayatlarımızı para toplama, harcama, şehvet çıkarma ve para hakkında endişelenerek geçiririz, aslında yeni bir şeyler öğrenmek için “zamanımız yok” derken, bunun nedeni genellikle zamanımızı para kazanmaya harcıyoruz. Fakat bazı şeyler şu anda olduğundan, bu bilgi ve para arasındaki ilişkiyi değiştiriyor.

Ünlü fütürist Peter Diamandis’in hızlı bir şekilde demonetizasyon (parayı tedavülden (Mal veya paranın elden ele dolaşması) kaldırması)’nın olacağı bir dönemin başlangıcındayız; bu teknoloji de daha önce pahalı olan ürünleri ya da hizmetleri daha ucuza ya da daha ulaşılabilir ücretsiz hale getiriyor.

Diamandis’in Bolluk kitabındaki bu grafik, 1969 ile 1989 yılları arasında satın alabileceğiniz 900.000 dolar değerinde ürün ve hizmetten nasıl para kazandığınızı gösteriyor.

 

Bu durum paranın tedavülden (dolaşımdan) ayrılması ileride hızlanacak.  Otomatik araç filoları en büyük alımlarımızdan birini ortadan kaldıracak: Araba.  Sanal gerçeklik ise, bir konsere gitmek veya golf oynamak gibi çok daha düşük maliyetle anında elde edilebilecek pahalı deneyimler yaratacaktır.  Gerçek ve sanal gerçeklik arasındaki fark hemen hemen kıyaslanamazken, VR’nin (sanal gerçeklik) iyileşme hızı üssel (eksponansiyel) devam etmektedir.

Eğitim ve sağlık bakım maliyetleri yükselirken, bu alanlardaki yenilikler de muhtemelen paranın dolaşımdan ayrılmasına yol açacaktır. Örneğin, birçok yüksek öğretim kurumunun, birden fazla hiyerarşi katmanını desteklemek ve kampüslerini desteklemek için vasiyetname maliyetleri vardır. Daha yeni kurumlar, hizmetlerini yalnızca çevrimiçi sunarak, sadece talep üzerine, yüksek ödeme becerilerine yönelik eğitime odaklanarak veya öğrenim ücretini mali destek sağlayan, işverenleri işe alarak maliyetlerini önemli ölçüde düşürmenin yollarını buluyor.

Son olarak, CRISPR, XPrize Tricorder gibi yeni cihazlar ve teknolojiler, yapay zekâ ile daha iyi teşhis ve genomik dizilemenin maliyetinin düşürülmesi, sağlık sisteminde devrim yaratacak. Bu teknolojiler ve onlar gibi başkaları, tedavi ve tedaviden ziyade önleme odaklanarak sağlık hizmetlerinin ortalama maliyetini önemli ölçüde azaltacaktır.

Mallar ve hizmetler tedavülden kaldırılırken, bilgi giderek artıyor.

“Yirminci yüzyılın merkezi olayı, maddenin yıkılmasıdır. Teknolojide, ekonomide ve milletlerin siyasetinde, fiziki kaynaklar biçimindeki zenginlik, değer ve önemde giderek azalmaktadır.”

“Aklın güçleri, ufukta görünmeye başlayan kaba kuvvete dayalı şeylerin her yerde üzerindedir. “

-George Gilder (teknoloji düşünürü)

Belki de belirli bilgi biçimlerinin yükselen değerinin en iyi örneği, kendiliğinden gelişen otomobil endüstrisidir. Google X’in kurucusu ve Google’ın kendi kendine sürülen araba ekibinden olan Sebastian Thrun, 70 çalışana sahip olan Uber’in ve 6 aylık bir şirket olan Otto’ya 700 milyon dolar ödediğini ve GM’in Cruise’u satın almalarında 1 milyar dolar harcadığını gösteriyor. Bu sektörde, “Bugünlerde yeteneklerin tempo hızında 10 milyon dolar olduğu” sonucuna varıyor.

Bu, her yetenekli çalışan başına 10 milyon dolar demektir. Bu çok çarpıcı bir örnek olsa da sadece inanılmaz derecede nadir ve kazançlı teknik beceriler için geçerli değildir. Gelecekteki işler için gerekli olan becerileri belirleyen kişiler, ör: Veri analisti, ürün tasarımcısı, fizyoterapist ve hızlı bir şekilde bunları öğrenmeye karşı kendilerini hazırlarlar.

Kariyeri boyunca gerçekten sıkı çalışanlar, ancak sürekli öğrenmeleri için programlarından zaman ayırmayanlar, yeni “risk altındaki” grup olacaktır. Küresel rekabetin alt basamağında sıkışıp kalma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar ve robotların imalat işlerinin yüzde 85’ini değiştirdiği zaman, mavi yakalı işçilerin 2000 ve 2010 yılları arasında yaptıkları gibi, işlerini otomasyona kaptırma riskini de taşıyorlar.

Peki neden?

 

Ekonomik merdivenin alt kısmındaki insanlar daha fazla ezilip daha az telafi edilirken, en üstte olanlar daha fazla fırsata sahipler ve her zamankinden daha fazla para ödüyorlar. İroni olan ise, işin olmaması problemi değildir. Aksine, işleri doldurmak için doğru bilgi ve beceriye sahip insanların eksikliğinin olmasıdır.

Bir Atlantik makalesi paradoksu ele geçiriyor: “Endüstriler ve bölgelerdeki işverenler yıllarca vasıflı işçilerin eksikliği hakkında şikâyette bulundular ve şikayetleri ABD’deki istihdam verilerinde ortaya çıktı. 2015’in Temmuz Ay’ında, iş ilanlarının sayısı şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı, 5,8 milyonda ve işsizlik oranı İkinci Dünya Savaşı sonrası ortalamanın altındaydı. Ancak, aynı zamanda, 17 milyondan fazla her iki Amerikalı ya işsiz ya da işsiz değil, iş bulmakla ya da yarı zamanlı iş yapmakla ilgileniyor, ancak tam zamanlı çalışmayı istiyor.”

Kısacası, temel düzeyde bilginin yavaş yavaş kendisini önemli ve benzersiz para birimi haline getirmekte olduğunu görebiliriz. Başka bir deyişle, bilgi yeni paradır. Paraya benzer şekilde, bilgi genellikle bir değişim aracı ve değer deposu olarak hizmet eder.

Ancak, paranın aksine, bilgiyi kullandığınızda veya verdiğinizde, onu kaybetmezsiniz. Dünyanın herhangi bir yerinde bilgi aktarımı ücretsiz ve anındadır. Değeri, zaman içinde paradan daha hızlıdır. Otantik ilişkiler ve yüksek düzeyde öznel iyi oluşlar gibi paranın satın alamayacağı şeyler de dahil olmak üzere birçok şeye dönüştürülebilir. Hedeflerinize daha hızlı ve daha iyi ulaşmanıza yardımcı olur. Kazanmak eğlencelidir. Beyniniz daha iyi çalışır. Kelime dağarcığınızı genişletir, size daha iyi bir iletişimci sağlar. Durumunuzu daha büyük ve daha iyi düşünmenize yardımcı olur. Yaşamınızı, başka insanların deneyimleri ve bilgeliği ile bir yaşamda birçok hayatta yaşamanıza yardımcı olarak, perspektif te gösterir.

Eski Başkan Obama, son zamanlarda New York Times röportajında Başkanlığı sırasında okumayı ne kadar kararlı bulduğunu şöyle açıklıyor: “Olayların çok hızlı ve çok fazla bilgi aktarıldığı bir zamandayız,” diye söyledi, okumak ona zaman zaman yetenek kazandırdı. “Yavaşla ve perspektifi al” ve “başkasının ayakkabısına girme yeteneği elde et”. Bu iki şey, “benim için çok değerliydi.” Beni daha iyi bir başkan yapıp yapmadıklarını söyleyemem. Ama söyleyebildiğim şey, sekiz yıl boyunca dengemi sürdürmeme izin vermiş olmalarıdır, çünkü bu size zor ve hızlı bir şekilde gelen ve izin vermeyen bir yer” dedi.

 

Yeni bilgi ekonomisine hâkim olmak için 6 temel beceri

21’inci yüzyıl okuma yazma bilmeyenler; yazması ve okuması olmayan kişiler olmayacaklardır. Okuma yazma bilmeyenler; öğrenmeyen, vazgeçen ve yeniden öğrenmek istemeyenler olacaklardır.  Alvin Toffler

Öyleyse, doğru bilgiyi nasıl öğreniyoruz ve kendimizi için paramızın karşılığında neye sahibiz? Aşağıdaki altı nokta, bu soruya cevap vermeye başlamanıza yardımcı olacak bir çerçeve işlevi görmektedir. Ayrıca, ücretsiz olarak izleyebileceğiniz Öğrenmeyi Öğrenme hakkında ayrıntılı bir web semineri hazırladım.

  1. Değerli bilgiyi doğru zamanda tanımlayın. Bilginin değeri statik (belirli bir süre değişmeyen) değil. Başkalarının bunu ne kadar değerli gördüğü ve ne kadar nadir olduğunun bir işlevi olarak değişir. Yeni teknolojiler olgunlaştıkça ve endüstrileri yeniden şekillendirirken, genellikle gerekli becerilere sahip olan ve yüksek şekilde yerini doldurma potansiyeli yaratan bir insan eksikliği söz konusudur. Yüksek insanlara karşı yapılan ödemeler (tazminat) nedeniyle, daha fazla insan hızla eğitilir ve ortalama tazminat azalır.
  2. Bu bilgiyi hızlıca öğrenin ve uzmanlaşın. Fırsat pencereleri doğada geçicidir. Bireyler onları gördüklerinde onlardan faydalanmalıdır. Bu yeni becerileri hızlı bir şekilde öğrenebilme anlamına gelir. Binlerce kitap okuduktan sonra, zihinsel modellerin anlaşılmasının ve kullanılmasının EVERYONE’nin öğrenmesi gereken en evrensel becerilerden biri olduğunu anladım. Her alanda geçerli olan güçlü bir bilgi temeli sağlar. Böylece yeni bir alana atladığınızda, daha hızlı öğrenmek için kullanabileceğiniz önceden var olan bilgiye sahipsiniz.
  3. Becerilerinizin değerini başkalarına aktarın. Aynı becerilere sahip kişiler, başkalarını ikna etmek ve iletişim kurabilmenin nasıl iyi olabileceğine dayanarak ücretler ve maaşlar arasında son derece farklı emirler verebilirler. Bu yetenek, sahip olduğunuz yeteneklerin değerli olduğunu “ikna edici bir beceri” olarak kabul eder. Birçok insan, temel teknik beceri konusunda ustalaşır ve bu çarpan becerisine hakim bir şekilde neredeyse hiç vakit kaybetmez.
  4. Bilgiyi paraya ve sonuçlara dönüştürün. Bilginizi hayatınızdaki değere dönüştürmenin birçok yolu vardır. Birkaç örnek, iyi bir ücret ödeyerek, yükselmek, başarılı bir iş kurmak, bilginizi bir danışman olarak satmak ve bir düşünce lideri olarak itibarınızı oluşturmak gibi bir iş bulmak ve almaktır.
  5. En yüksek getiri elde etmek için finansal olarak nasıl yatırım yapacağınızı öğrenin. Her birimizin, bütçemiz dahilinde hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmak için kitapların, çevrimiçi kursların ve sertifika / derece programlarının doğru “portföyünü” bulmamız gerekiyor. Doğru portföyü elde etmek için, yatırım getirisi, risk yönetimi, hurdle rate (bir yatırım projesinin değerlendirilmesinde kabul edilebilir en düşük getiri oranı), riskten korunma ve çeşitlendirme gibi finansal şartları, bilgi yatırımı üzerine düşünmemiz gerekir.
  6. Öğrenmek için nasıl öğrenebileceğinin becerisine hâkim olun. Bunu yapmak, öğrenmeye adadığımız her saatin değerini arttırır (öğrenme oranımız). Öğrenme oranımız, bilgi bileşiklerimizin zaman içinde ne kadar hızlı olduğunu belirler. Haftada bir kitap okuyan ve bu kitabı alı koyan biri ile bir kitabı okumak için 10 gün süren birini düşünün. Yıl sonu kursun bitiminde, bir kişi için 85 kitap daha okuyarak %30’luk bir fark bileşimi elde eder.

Odağımızı parayla aşırı derecede saplantılı olmaktan daha bilgili ve gerçekçi bir bilgi arayışına kaydırmak için, sadece 5 ile 22 yaş arasındaki bilgileri aldığımızı ve geri kalanından iş ve zihinsel olarak kıyı alabileceğimizi düşünmemeliyiz. Bu yeni dönemde hayatta kalmak ve gelişmek için sürekli öğrenmeliyiz. Çok çalışmak, sanayi çağının yaklaşmasıdır.

Öğrenmek, bilgi ekonomisine eşdeğerdir. En az tavsiye edilen vitaminler, günlük adımlar ve fiziksel sağlığı korumak için aerobik egzersizi dakikaları gibi, ekonomik sağlığımızı koruyacak minimum kasıtlı öğrenme dozu konusunda titiz davranmalıyız. Entelektüel kayıtsızlığın uzun vadeli etkileri, egzersiz yapmamanın, iyi beslenmenin veya yeterince uyumanın uzun vadeli etkileri kadar sinsidir. Haftada en az 5 saat öğrenme (5 saat kural), 21. yüzyılın sigara içilmesi gibi olmalıdır ve bu yazı ikaz edici etiketidir.

Tembel olmayın. Bahane yapmayın. Sadece halledin.

“Yarın ölecekmişsin gibi yaşa. Sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğrenin. ”- Mahatma Gandhi

Kızının doğmasından önce başarılı girişimci olan Ben Clarke, her gün 6:45 ile 8:30 arasında beş yıl (2,000+ saat) arasında kasıtlı öğrenmeye odaklanmıştı, ancak kızı doğduğunda, onun baba-kız geçirdikleri vakitleri karşısında öğrenme zamanını değiştirmeye karar verdi. Bu, çoğu insanın öğrenme ritüellerinden vazgeçeceği noktadır.

Günde 15 dakika bile bir yıl içinde yaklaşık 100 saate kadar çıkacaktır. Zaman ve enerji mazeret olmamalıdır. Aksine, onlar zor ama aşılmaz zorluklar. Bu zorluğa yükselen az sayıdaki insandan biri olarak, ödülü daha çok kazanırsınız.

Çoğu zaman, alacağımız süreyi karşılayamayacağımıza inanıyoruz, ancak bunun tam tersi doğrudur: Hiçbirimiz öğrenmek için zaman harcamıyoruz.

Öğrenme artık bir lüks değil; bu bir zorunluluk.

Bugün bu üç adımla öğrenme ritüeline başla

Dünyanın en kalabalık, en başarılı insanları, HER GÜN öğrenmek için en az bir saat buluyor. Yani sen …. Yapabilir misin?

Kendi öğrenme ritüelinizi oluşturmak için sadece üç adım gereklidir:

  1. Gerçekten meşgul ve bunalmış olsanız bile, okuma ve öğrenme için zamanı bulun.
  2. “Bulunan” süreyi, ertelemeden veya dikkat dağınıklığına yakalanmadan kullanmak konusunda tutarlı kalın.
  3. Her bir saatten aldığınız sonuçları, öğrendiklerinizi hatırlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olacak para karşılığı bu eğitimler kullanarak artırın.

 

Son üç yılda, en iyi performans gösterenlerin zamanı nasıl bulduklarını, tutarlı kaldıklarını ve daha fazla sonuç aldıklarını araştırdım. Bir makale için çok fazla bilgi vardı, bu yüzden düzinelerce saat harcadım ve öğrenme ritüelinde ustalaşmanıza yardımcı olacak ücretsiz bir masterclass yarattım!

 

Michael Simmons

Learning How To Learn Speaker & Teacher / Serial Entrepreneur / Bestselling Author / Forbes,

Kaynak: https://medium.com/the-mission/the-5-hour-rule-if-youre-not-spending-5-hours-per-week-learning-you-re-being-irresponsible-791c3f18f5e6

 

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.