Bilgi Ekonomisi Nedir ?

Bilgi Çağında, küresel ekonomi bilgi ekonomisine doğru ilerledi.

Bilgi ekonomisi, entelektüel sermayeye dayalı bir tüketim ve üretim sistemidir. Bilgi ekonomisi tipik olarak gelişmiş ülkelerdeki tüm ekonomik faaliyetlerin büyük bir bölümünü temsil eder. Bir bilgi ekonomisinde, bir şirketin değerinin önemli bir kısmı, çalışanların bilgisinin değeri (entelektüel sermaye) gibi maddi olmayan varlıklardan oluşabilir. Ancak, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri (GAAP), şirketlerin bu varlıkları bilançolara dahil etmesine izin vermemektedir.

Az gelişmiş ülkeler tarım ve üretim temelli ekonomilere sahipken, gelişmekte olan ülkeler üretim ve hizmete dayalı ekonomilere sahip olma eğilimindedirler. Gelişmiş ülkeler hizmete dayalı ekonomilere sahip olma eğilimindedir. Çoğu ülke ekonomisi, bu üç ana ekonomik faaliyet kategorinin birine sahiptir. Ancak o ülkenin zenginliğine göre farklı oranlarda oluşmaktadır. Bilgi ekonomisi etkinlikleri ve örnekleri arasında araştırma, teknik destek ve danışmanlık bulunmaktadır.

Bilgi Çağında, küresel ekonomi bilgi ekonomisine doğru ilerledi. Bilgi Çağına bu geçiş, yoğu-hizmet, yoğun üretim ve yoğun emek tipindeki ekonomilerden alınan en iyi uygulamaları içermektedir. Buna ek olarak, bilgi temelli faktörler, insani uzmanlık ve ticari sırlar gibi bilgi kaynaklarının ekonomik büyümede önemli faktörler olduğu ve önemli ekonomik kaynaklar olarak kabul edildiği, birbirine bağlı ve küresel bir ekonomi yaratır.

Bilgi ekonomisi, eğitim ve bilginin tipik olarak “İnsan Sermayesi”nin yani insana yapılan yatırım; eğitim öğretim ve yetişme masrafları vb. adlandırdığı yeri ele alır. Yenilikçi, entelektüel hizmetler ve ürünler satılıp ihraç edilebildiğinden; bireyler, işletmeler ve ekonomi için kâr sağlayabilen bu üretken varlık ya da iş ürünü olarak hizmet edebilir. Ekonominin bu bileşeni, doğal kaynaklar ya da fiziksel katkılar yerine entelektüel yeteneklere büyük ölçüde bağlıdır. Bilgi ekonomisinde, entelektüel uzmanlığa dayanan ürün ve hizmetler, ekonomide bir bütün olarak yeniliği teşvik eden teknik ve bilimsel alanları ilerletir.

Dünya Bankası bilgi ekonomilerini dört sütuna göre tanımlar:

  1. Girişimciliğe teşvik sağlayan kurumsal yapılar
  2. Bilginin kullanımı, vasıflı iş gücü durumu ve iyi eğitim sistemleri,
  3. BİT (bilgi ve iletişim teknolojisi (veya teknolojileri)) altyapı ve erişim ile akademiyi içeren canlı bir inovasyon ortamı,
  4. Özel sektör ve sivil toplum.

Bir Bilgi Ekonomisi Örnekleri

  1. Akademik kurumlarda

Akademik kurumlar, araştırma ve geliştirme yapan şirketler, programcılar bilgi ekonomisinin bileşenlerinin tüm örneklerinin işleyişini geliştirmek için dijital veriyi kullanan sağlık ve veri işçileri yeni yazılım ve arama motorları geliştiriyorlar.

Bir ekonomideki bu komisyoncular, daha geleneksel alanlarda çalışanlara bilgi ve hizmetlerini aktarmaktadır. Örneğin, çiftçiler çiftliklerindeki ürünleri yönetmek için uygulamaları ve dijital çözümleri kullanabilirler.

Ek olarak;

  1. Bilgi Teknolojisi

İnsanların kullandığı şeyleri ve uygulamaları otomatikleştiren sistemler oluşturma ve kullanma. Örneğin, verileri düzenlemek ve araştırmak için araçlar oluşturan bir yazılım geliştiricisi.

  1. Mühendislik

Yeni bir yüksek hızlı tren tipi tasarımı gibi, matematik ve bilim hakkında kapsamlı bilgi gerektiren bir tasarım dalı.

Kaynak:

https://www.investopedia.com/terms/k/knowledge-economy.asp

https://simplicable.com/new/knowledge-economy

Wallpaper: https://www.google.com.tr/search?biw=1280&bih=610&tbs=isz%3Al&tbm=isch&sa=1&ei=8KPwW7r8OqzIrgSpnr6YAQ&q=landscape&oq=lands&gs_l=img.3.0.35i39j0i67j0j0i67j0l6.171161.171861..172789…0.0..0.112.534.1j4……1….1..gws-wiz-img.LIzvjf0Vphw#imgrc=2Pba1ornqWcgoM:

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.