Durumsal Liderlik

Durumsal liderlik, Kenneth Blanchard ve Paul Hersey tarafından geliştirilen ve çalışılan bir liderlik tarzıdır. Durumsal liderlik, bir örgütün liderinin veya yöneticisinin,kendi tarzını etkilemeye çalıştığı takipçilerinin gelişim düzeyine uyacak şekilde kendini uyarlaması gerektiği anlamına gelir. Durumsal liderlik ile, liderin tarzına uyum sağlamak için takipçiyi değil, liderin duruma göre tarzını değiştirmesidir.  Yani, duruma göre değişen seviyelerde liderlik ve yönetim yaklaşımı gerekmektedir. Organizasyondaki diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için stil sürekli değişebilir.

Söyleme ve Yönlendirme

Karar verme / yönetmede, şirket lideri, kararları veren ve kararın organizasyonunda başkalarını bilgilendiren kurumdur. Bu liderlik tarzı, lider çok ilgili olduğu ve çalışmakta olan kişileri yakından denetlediği için mikro yönetim olarak da ifade edilebilir. Bu liderlik tarzıyla, yukarıdan aşağıya (dikey iletişim) bir yaklaşım sergilenir ve çalışanlar tam olarak ne söylendiyse onları uygularlar.

Satış Ve Koçluk

Liderin tarzı antrenörlük ve satışla ilgiliyse, günlük faaliyetlere çok dahildir. En son kararlar birinin sorumluluğunda veya vazifesinde olur. Ancak karar verilmeden önce çalışanlardan girdi istenir.  Bu durumsal liderlik tarzıyla çalışanlar hala denetlenmektedir ve yönetim tarzı yerine koçluk tarzındadır.  Bu stil genellikle deneyimsiz ve yeni öğrenmeye başlayan çalışanlar ile iyi yürütülür. Bu durum çalışanların da kendilerine olan güvenlerini ve öz saygılarını arttırmasına doğrudan dahil olur.

Katılımcı ve Destekleyici

Çalışanlara veya takipçilere daha fazla sorumluluğun geçmesi durumsal liderliğin tarzını destekler ve katkıda bulunur. Lider, takipçilerin sorumluluğunda veya vazifesinde olma kararlarının doğrudan önlemini alır. Lider tamamlanan görevler için geri bildirim ve övgüde bulunmak, birlikte çalışanlarının güvenini ve motivasyonlarını arttırmak, geri bildirim sağlamak için oradadır. Durumsal liderlik altında çalışan işçiler gerekli becerilere sahip olurlar fakat güvene ve motivasyonu yakaladıklarından emin olduklarında. Bu yüzden lider ve ekip üyeleri arasında güven yüksektir ve az seviyede yönlendirmeye ihtiyaç duyacakları beklentisi hakimdir.

Çalışanlara Yetki Verme

Lider iş görenin işi yapacağından emin olduğu için konuyu kendisine temsilci eder.  Temsilci, liderin çalışanlarla en az miktarda yer aldığı durumsal liderlik tarzıdır. Çalışanlar, görevlerini ve talimatlarını alacakken bunları seçmede sorumludur.  Lider ve ekip üyeleri arasında güven yüksektir ve az seviyede yönlendirmeye ihtiyaç duyacakları beklentisi hakimdir.  Bu liderlik tarzıyla çalışanlar rollerini biliyor ve gerekli olan az gözetim ile gerçekleştiriyorlar. Bu liderlik tarzıyla çalışanlar rollerini biliyor ve az bir denetim ile durumu gerçekleştiriyorlar.

Gelişim Düzeyine Göre

Takipçinin gelişim seviyesi, liderin durumsal liderlik tarzını belirler. Blanchard ve Hersey, bir matris geliştirdi, böylece liderler, çalışanlarının gelişim düzeylerine göre ihtiyaç duydukları liderlik tarzını kolayca belirleyebilirler. Yüksek ihtiyaçlar ve az deneyime sahip olanlar için yönetmenlik tarzı gerekli olacak, düşük ihtiyaçları ve yüksek yetkinliği olanlarla ise temsilci tarzı da kullanılabilir.

Kaynak: https://smallbusiness.chron.com/define-situational-leadership-2976.html

Wallpaper: https://www.google.com.tr/search?q=landscape&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_6dXxhd_eAhWMmIsKHQIEDVUQ_AUIDigB&biw=1280&bih=610#imgdii=uQwUh7FdV6xKeM:&imgrc=3UgOj0UW985gHM:

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.