Yönetim Danışmanlığı Nedir?

Danışmanlık iş stratejisinde en önemli etkenlerden biridir.

Bir yönetim danışmanı, uzmanlık gerektiren veya işlerinde nesnel bir bakış açısına ihtiyaç duyan kuruluşlar için harici bilgi önerisi sağlar. Danışmanlık genellikle bir sorunun tanımlanmasını ve değerlendirilmesini veya bir örgütün belirli bir alanının analizini, bulguların rapor edilmesini ve iyileştirmeye yönelik tavsiyelerin oluşturulmasını içerir.

Danışmanlar genellikle iş geliştirme, yönetim değişikliği, bilgi teknolojisi ve uzun vadeli planlama projeleri için çağrılır.

Danışmanlık, çeşitli görevlendirmelerin seçimini, ilgi çekici çalışmayı seçme yeteneğini ve ne zaman ve nerede çalışacağına karar vermenin esnekliğini (belirli sınırlar içinde) sunabilir.

Bir yönetim danışmanının çalışma kapsamı nedir?

Kariyerinizde erken bir zamanda, birçok mezun için danışmanlıkta kariyer alanında, bunu göz önünde bulundurarak bir dizi deneyim kazanacaksınız.  Deneyiminiz büyüdükçe ve alanı belirledikçe, daha ilginç ve ödüllendirici bulduğunuz alanlarda çalışmanızı sağlayarak daha da uzmanlaşmış olacaksınız:

İş stratejisi

İş stratejisi, uzun vadeli planlamayı, bir şirketin yapısının yeniden düzenlenmesini, hizmetlerin ve ürünlerin rasyonelleştirilmesini ve şirketin genel bir iş değerlendirmesini içerir.

İmalat ve iş hizmetleri

Bu, bir üretim departmanının tasarımının, üretim kontrol düzenlemelerinin, verimlilik ve teşvik planlarının veya kalite kontrol problemlerinin gözden geçirilmesini içerir.

Mali ve yönetim kontrolleri

Bu, bütçe kontrol sistemlerinin kurulması, kâr planlaması veya sermaye ve gelir bütçelemesi, ofis yeniden yapılanma ve idari düzenlemeleri içerebilir.

İnsan kaynakları

Bir İK danışmanı olarak çalışmak, personel politikası, insan gücü planlaması, iş zenginleştirme, iş değerlendirmesi ve endüstriyel ilişkiler hakkında tavsiyelerde bulunur.

Pazarlama

Bu pazar araştırması; iş tahmini, satış gücü eğitimi, perakende ve toptan satış mağazalarının organizasyonunu içerir.

Çevre Yönetimi

Çevre yönetimi, kentsel ve bölgesel kalkınma planlaması, uluslararası ekonomik araştırma, maliyet kazancı ve sosyal analiz çalışmaları; yaşam kalitesinin teşvik edilmesine yönelik fiziksel, ekonomik, ekolojik ve sosyolojik çalışmaları içermektedir.

Kalite Yönetimi

Politika ve strateji belirleme, müşteri memnuniyeti, performans ölçümü, insan yönetimi ve süreçleri içerir.

Bilgi Teknolojisi

Bir BT danışmanının çalışması, bilgi gereksinimlerinin tanımlanması, yazılımın sağlanması, sistem analizi ve tasarımı, bilgisayar fizibilite çalışmaları, bilgisayar uygulamalarının uygulanması ve bilgisayar donanımı değerlendirmeleri yapılmasını içerebilir.

Özünde, bir danışmanın işi bir şirkete işinde yapılabilecek iyileştirmeler konusunda danışmanlık yapmaktır. Bununla birlikte, danışmanlıktaki çalışma aralığı son derece çeşitlidir ve danışmanlar neredeyse her sektörde bulunabilir. Mevcut çalışma çeşitliliği bir kariyeri sağlama almada, herhangi bir çalışkan mezun öğrenci için ilginç ve çeşit çeşit imkanlar oluşturmasını sağlar.

 

Kaynak: https://www.insidecareers.co.uk/career-advice/what-is-management-consultancy/

Wallpaper: https://www.50-best.com/lanscape_wallpapers/pics/mountains_and_lake.htm

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.