Pazarlamanın 7 Temel Önemi

Pazarlamanın önemi şu şekilde incelenebilir:

(1) Pazarlama; Malların Aktarımında, Değişiminde ve Hareketinde Yardımcı Olur:

Mallar, hizmetler, çeşitli aracılar, toptancılar ve perakendeciler vb. gibi bunlar aracılığıyla müşteriler tarafından kullanılabilir. Pazarlama, hem üreticiler hem de tüketiciler için faydalıdır.

Önce, tüketicilerin belirli tercihleri ve ihtiyaçları hakkında haber verir ve sonra ise üreticilerin tekliflerini sunduğu ürünler hakkında haber verir.  Haney Hansen’a göre pazarlamanın tnaımı: “Pazarlama, tüketicilere kabul edilebilir ürünlerin tasarımını, satıcı ile alıcı arasında mülkiyetin transferini kolaylaştıran faaliyetlerin yürütülmesini içerir.”

(2) Pazarlama, Topluluğun Yaşam Kalitesini Yükseltmek ve Korumakta Yararlıdır:

Pazarlama her şeyden önce topluma yaşam standardı oluşturuyor. Paul Mazur, “Pazarlama, yaşam standardının sağlanmasıdır” diyor. Profesör Malcolm McNair, “Pazarlama, topluma standart yaşamın yaratılması ve sunulmasıdır” dedi.

Makul bir fiyata tüketicilere kesintisiz mal ve hizmet tedariki sağlayarak; pazarlamayı sağlamak, toplumun yaşam standartlarını yükseltmek ve sürdürmek için önemli bir rol oynamıştır. Topluluk; zengin, orta ve fakir olmak üzere üç sınıftan oluşur. Bu farklı sınıflar tarafından kullanılan her şey pazarlama tarafından sağlanıyor.

Modern zamanlarda, en son pazarlama tekniklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte toplumun daha fakir kesimleri bile makul bir yaşam standardı elde etmiştir. Bu temelde büyük ölçekli üretim ve daha düşük mal ve hizmet fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Pazarlama, modern zamanlarda insanların yaşam standardını etkilemekte, köklü değişiklik geçirmekte ve modernleştirmektedir.

(3) Pazarlama İstihdam Yaratır:

Pazarlama, bir yapı içerisinde veya diğer birçok insanı ilgilendiren karmaşık bir mekanizmadır. Başlıca pazarlama fonksiyonları satın alma, satma, finansman, nakliye, depolama, risk taşıma ve standardizasyon, vs gibi kavramları içermektedir. Her bir işlevde, farklı faaliyetler çok sayıda kişi ve organ tarafından gerçekleştirilir. Böylece pazarlama birçok kişiye istihdam sağlıyor. Toplam nüfusun yaklaşık %40’ının doğrudan veya dolaylı olarak pazarlamaya bağlı olduğu tahmin edilmektedir. Büyük ölçekli üretim ve sanayileşmenin modern çağında, pazarlamanın rolü genişlemiştir.

Bu genişlemiş pazarlama rolü, insanlar için birçok istihdam olanağı yaratmıştır. Converse, Huegy ve Mitchell, “Sürekli üretime sahip olmak için sürekli pazarlama olmalı, ancak o zaman istihdam sürdürülebilir ve yüksek düzeyde ticari faaliyetlere devam edilebileceğine” işaret etti.

(4) Gelir ve Kazanç Kaynağı Olarak Pazarlama:

Bu pazarlamayla alakalı olarak baştan sona kârı şirketlere getiren gelir ve kazançlardır.  Buskirk şunları söyledi: “Gelir elde etmekle ilgili her türlü faaliyet bir pazarlama eylemidir. Muhasebecinin, mühendisin, vb. gibi bölümlerin, toplam satış hacminde çoğu dolarlar elde edecek şirketleri geniş taahhüt altında işletirler. Ancak, birileri gerçekte pazar yerine girmeli ve toplumdan dolarlar almalıdır. Şirketin kazanç faaliyetlerini sürdürmek gerekir, çünkü bu fonlar olmadan şirket yok olacaktır.”

Pazarlama, zaman, yer ve mülkiyet araçları oluşturarak, malları satın alma ve satma sürecinde kar elde etmek için birçok fırsat sunmaktadır. Bu gelir ve kâr payı yeniden yatırılıyor, böylece gelecekte daha fazla kar elde ediliyor. Firmanın en büyük önemi, pazarlama fonksiyonunun etkinliğine bağlı olduğundan, pazarlamaya en büyük önem verilmesi çok önemlidir.

(5) Pazarlama, karar verme temelleri olarak hareket eder:

Bir iş adamı neye ne zaman, ne kadar ve kimin için ne üreteceği şeklinde birçok problemle karşı karşıyadır. Geçmişte yerel pazarlar nedeniyle sorunlar daha azdı. Üretici ve tüketici arasında doğrudan bir bağlantı vardı. Şimdiki modern zaman pazarlamasında, çok karmaşık ve sıkıcı bir görev haline geldi. Sektör daha çok çeşitlendirilmiştir. Pazarlama, üretim ile birlikte yeni uzmanlık faaliyeti olarak ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak, üreticiler büyük ölçüde pazarlama mekanizmasına, üretim ve satış noktalarındaki vermiş oldukları kararlara bağlıdır. Pazarlama tekniklerinin yardımıyla bir üretici, üretimini buna göre düzenleyebilir.

(6) Yeni Fikirlerin Kaynağı Olarak Pazarlama Faaliyetleri:

Pazarlama kavramı dinamik bir kavramdır. Zamanın geçişiyle birlikte tamamen değişti. Bu değişikliklerin üretim ve dağıtım üzerinde çok geniş etkileri vardır. İnsanların zevklerindeki hızlı değişim ve insanların tercihi ile pazarlamanın da aynı değiştiğini görüyoruz. Pazarlama davranışları insanların değişen zevklerine uyarak yoluna devam etmektedir.

Bir ölçüm aracı olarak pazarlama, bu yeni talep modelini anlamak için bir kapsam sağlar ve böylece malları üreterek uygun şekilde kullanıma sunar.

(7) Pazarlama Ekonominin Geliştirilmesinde Yararlıdır:

Adam Smith, “bazı şeyleri satan bazı insanlar olmaz ise ülkemizde hiçbir şey olmayacaktır” dikkat çekti. Pazarlama, ekonomiyi döndüren kraldır. Daha bilimsel olarak organize edilen pazarlama organizasyonu, ekonomiyi güçlü ve istikrarlı kılarken, pazarlama fonksiyonu üzerindeki önemi düşük görenler, kendi ekonomilerini daha zayıf hale getireceklerdir.

 

 

Kaynak : http://www.yourarticlelibrary.com/marketing/7-major-importance-of-marketing-marketing-management/25857

Wallpaper:http://www.4kwallpapers.org/228_hdr_landscape.html

 

 © 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.