1999 Finansal Modernleşme Yasası

1999 tarihli Finansal Modernleşme Yasası, bankacılık, menkul kıymetler, sigorta, borç verme, aracılık, vergi hazırlama ve kredi danışmanlığı dahil olmak üzere tüm kuruluşlar, finansal kurumlar ve hizmetler tarafından tüketici veri güvenliğinin sağlanmasını gerektiren bir federal yasadır. Kanun uyarınca, gizlilik gereksinimi bileşenleri şunlardır: Finansal Gizlilik Kuralı, Önlemler Kuralı ve Önceden Korunma Koruması.

Senato’ya Senatör Phil Gramm tarafından tanıtılan 1999’un Finansal Modernizasyon Yasası, Başkan Clinton tarafından imzalandı ve 11 Kasım 1999’da kanun haline geldi. 1999’un Finansal Modernizasyon Yasası, Gramm-Leach-Bliley Yasası veya GLB Yasası olarak da bilinir. Yasa 1999 yılında yürürlüğe girdi ve 1933 tarihli Glass-Steagall Yasası’nın son kısıtlamalarından bazılarını kaldırdı.

Finansal sektör ekonomik gerileme dönemlerinde mücadele etmeye başladığında, serbestleşme destekçileri, işbirliği yapmaları halinde şirketlerin ana faaliyetlerinde yavaşlamalar yaşandığında karlı olacak bölümler kurabileceklerini savundu. Bu, finansal hizmetler firmalarının büyük kayıp ve kapanışlardan kaçınmasına yardımcı olacaktı.

Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, bankalar sigorta piyasasına girmek için alternatif yöntemler kullanabilirlerdi. Bazı eyaletler, devlet tarafından kiralanan bankalara sigorta satma imkanı veren kendi kanunlarını oluşturdu. Federal yasaların yorumlanması ayrıca, ulusal bankalara, 5.000’in altındaki nüfusa sahip şehirlerdeki ofislerden yapıldıysa, ulusal düzeyde sigorta satma izni verdi. Bu sözde yan yolların mevcudiyeti, birçok bankayı bu seçeneklerden yararlanmaya teşvik etmedi.

Bankalara Verilen Yetenekler

1999 yılındaki Finansal Hizmetler Modernizasyonu, bankaların, sigorta şirketlerinin ve menkul kıymetlerin firmalarının birbirlerinin ürünlerini sunmaya ve birbirleriyle ilişki kurmaya başlamalarına izin verdi. Başka bir deyişle, bankalar sigorta poliçelerini müşterilerine satmak için bölümler yaratabilirler ve sigorta şirketleri bankacılık bölümleri kurabilirler. Bu işlemleri yerine getirmek için finansal kurumlar içinde yeni kurumsal yapıların oluşturulması gerekecektir. Örneğin, bankalar, bankacılık dışı iş yapmak için bölümleri de içerecek finansal holding şirketleri kurabilirler. Bankalar ayrıca bankacılık faaliyeti yürüten bağlı ortaklıklar yaratabilirler.

Ek hizmet türleri sağlamak için iştirakler oluşturmak maksadıyla verilen yasada bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Bağlı ortaklıklar, ana bankalarına göre büyüklük sınırları dahilinde veya mutlak şartlarda kalmalıdır. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, bağlı ortaklıkların varlıkları ana bankanın konsolide varlıklarının% 45’inden daha azıyla veya 50 milyar dolar ile sınırlı kalmıştır.

Kanun, finansal sektör için gizlilik politikaları hakkında net bir açıklama yapılmasını gerektiren diğer değişiklikleri de içermektedir. Müşterilerine kamuya açık olmayan bilgilerin üçüncü şahıslar ve iştiraklerle paylaşılacağı konusunda müşterilere bilgi vermek için finansal kuruluşlara yetki verilmiştir. Müşterilere, bu bilgilerin dış taraflarla paylaşılmasına izin vermemek konusunda bir şans verilecek.

Techopedia 1999 tarihli Finansal Modernizasyon Yasasını Açıklıyor

Kişisel tüketici finansal verilerinin toplanma sürecine ve ifşa edilmesine hitap eden Finansal Gizlilik Kuralı tüm kurumlara uygulanır – finansal hizmetler sağlamayanlar bile. Bu Kural, bir organizasyonun faaliyetlerinin niteliği yerine bilgi işlemlerine odaklanır.

Koruma Kuralları, kesinlikle finansal kurumlarla ilgilenir ve tüketici veri hırsızlığını önlemek için güvenlik uygulama ve bakımı gerektirir. Pretexting Protection, yetkisiz değişimi ve tüketicinin kişisel ve finansal verilerinin çalınmasını önler.

 

Kaynak:

  1. https://www.investopedia.com/terms/f/financial-services-act-of-1999.asp
  2. https://www.techopedia.com/definition/24179/financial-modernization-act-of-1999

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/the_glacier_national_park_at_sunrise-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.