Entegre Finansal Yönetim Sistemi (IFMS)

 

Entegre yada bütünleşik bir finansal yönetim sistemi (IFMS) şirketler, hükumetler ve diğer kuruluşlar için harcamaları, ödeme işlemlerini, bütçelemeyi ve raporlamayı yöneten BT tabanlı bir bütçeleme ve muhasebe sistemidir. Bir IFMS, birçok temel finansal yönetim fonksiyonunu bir yazılım paketinde toplar.

Entegre bir finansal yönetim sistemi, entegre bir finansal yönetim bilgi sistemi (IFMIS) olarak da bilinir.

Techopedia, Entegre Finansal Yönetim Sistemini (IFMS) açıklıyor

Bir IFMS, sistemi kullanan kuruluşun boyutuna ve gereksinimlerine bağlı olarak hazır yazılım veya ısmarlama bir sistem olabilir. IFMS, bir kuruluşun finansal yönetimini aşağıdaki yeteneklerle geliştirebilir:

 • Nakit, borç ve borçların gelişmiş yönetimi,
 • Daha iyi bütçe modelleme süreçleri sağlamak için tarihsel bilgileri kullanabilme,
 • Finansal işlemlerde düşük maliyet,
 • Artan karar verme etkinliği.

Öte yandan, kamu sektöründe güçlü finansal yönetim, politik, ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşmak için bir araçtır. Hükumet, özel sektör firmalarının büyümesine ve hissedarlara geri dönüş sağlamasına olanak tanıyan aynı teknik ve yaklaşımların çoğunun, kamu harcamalarının getirisini artırmak için kamu sektörüne uyarlanabileceğinin farkındadır.Geleneksel olarak fonlar üzerindeki kontrol kamu mali yönetimi için yeterliydi. Performans değil finansal düzenlemelere uyuma önem verilmişti. Bugün denetim artık yeterince iyi değil: En geniş anlamıyla hesap verebilirlik gereklidir.

 

Bir IFMS’nin kavramsal çerçevesinin aşağıdaki hususları göz önünde bulundurması gerekir:

  • Bir sistem yaklaşımı: IFMS her şeyden önce bir sistemdir, parçaları etkin bir şekilde çalışamaz veya izolasyonda bulunamaz. Büyümeli ve sağlam bir temelden gelişmeli ve sürekli beslenmeli, güncellenmeli ve statik hale gelmesine izin verilmemelidir.
  • Varlık bazlı yönetim: Varlık yapısı, bir IFMS’nin parametrelerini ve amaçlarını tanımlar. Varlığı ve alt varlıkları tanımlamak çok önemlidir. Bir işletme, hükumetin geri kalanına bakılmaksızın tek bir işletme birimi olarak tanımlanabilir.

 

 • Normatif merkezileşme, operasyonel yerelleşme:Standartları merkezi olarak tanımlamak, tüm bütçe merkezlerinden gelen bilgilerin toplanmasını, bütünleşmesini ve karşılaştırılmasını sağlar. Standartların uygulanmasını operasyonel birimlerin altına düşürmeyi, finansal sistemin kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmasını sağlar.

 

 • Farklı karar verme seviyeleri, farklı seviyelerde bilgi toplama gerektirir: IFMS’de, çeşitli birimler ve kurumlar arasındaki arayüzler, her yönetim seviyesinde doğru toplama seviyesinin elde edilebileceği şekilde tasarlanmalıdır.
 • Birleşik sorumluluk: IFMS’nin işletme temelli temeli, her seviyede net ve birleşik sorumluluk hatları olduğu ve finansal raporlamanın bu seviyelere tekabül ettiği anlamına gelir.

Her bir bütünleşik finansal yönetim sistemi bazı temel bileşenleri paylaşır, bunlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Anahtar unsurlar:

 • Bütçeleme: Bu bir IFMS’in temel unsurudur, ihtiyaç duyulan bilgi türünü ve gelir ve gider hesaplarının sınıflandırma sistemini belirler. Bütçe aynı zamanda devlet fonlarının harcamaları üzerinde birincil bir iç kontrol kontrolü sağlamaktadır.
 • Muhasebe: Bu, devletin işlemleriyle bağlantılı temel finansal bilgilerin sağlayıcısıdır. IFMS’de gerçekleşen finansal işlemlerin sonuçlarını kaydeden ve bütünleştiren işlevdir.
 • Nakit Yönetimi: Bu fonksiyon, nakit kaynaklarını konsolide etmede ve gerekli nakit harcamalarını planlamada proaktif olmalı ve beklenen makbuzlara ve harcamalara dayalı olarak nakit akışı projeksiyonları geliştirme konusunda güçlü bir kapasiteye sahip olmalıdır.
 • Kamu Borç Yönetimi: Bu, IFMS’nin daha küçük fonksiyonlarından biridir ancak, uygun şekilde yönetilen borçların devlet faizlerinde büyük oranda temettü sağlayabileceği için büyük önem taşımaktadır.
 • Bilgi Sistemi: Bu, tüm bileşenleri IFMS’de birbirine bağlayan şeydir. Sistem, her bir bileşenin ayrı ayrı analizinden ayrı olarak tasarlanamaz. Ancak, bilgi sistemi herhangi bir bileşenin yerini alır.

 

Kaynak:

 1. https://www.techopedia.com/definition/981/integrated-financial-management-system-ifms
 2. https://gsdrc.org/document-library/integrated-financial-management-systems-a-guide-to-implementation-based-on-the-experience-in-latin-america/

(Bartel, M., 1996, ‘Integrated Financial Management Systems: A Guide to Implementation Based On The Experience In Latin America’, LATPS Occasional Paper Series, No.19, Institute for Democratic Strategies, Virginia.)

 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/trees_22-wallpapers.html

 

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.