Finansal Hizmetler İşaretleme Dili (FSML)

Finansal Hizmetler İşaretleme Dili (FSML), Standart Genelleştirilmiş İşaretleme Dilini (SGML) temel alan bir işaretleme dilidir. Finansal belgelerin internet üzerinden verimli bir şekilde aktarılmasını ve paylaşılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. FSML’nin yardımıyla e-çeklerin ve ilgili belgelerin finansal kayıtların yanı sıra teslimi de kolaylaştırılmıştır.

Diğer işaretleme dillerine benzer şekilde, FSML, kullanıcılarının bir belge oluşturan finansal bilgi öğelerini tanımlamasına izin vermek için bir dizi işaretleme sembolü de kullanır.Başlangıçta e-çeklerin e-postayla güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak için tasarlanan FSML kullanımı, daha sonra tüm ödeme mekanizmalarına genişletildi.

Techopedia Finansal Hizmetler İşaretleme Dilini (FSML) Açıklıyor

Finansal Hizmetler İşaretleme Dili, finansla ilgili belgelerin ve bilgilerin İnternet üzerinden teslim edilmesini sağlayan özel bir biçimlendirme dilidir. Finansal bilgi ve ilgili belgelerin etkin bir şekilde aktarılmasını sağlamak için kendine özgü bir işaretleme etiketi, söz dizimi ve anlam bilim dizisi vardır.

FSML, finansal bilgilerin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlamak için, kendisine kurallar koyar, söz dizimi ve veri unsurlarıyla ilgili değerlere kesinlikle uymaktadır. Başlangıçta e-kontrol bilgilerini e-posta yoluyla aktarmaya yardımcı olmak ve bilgilerin e-posta işleme sistemi tarafından bozulmadığından emin olmak için tasarlanmıştır.

FSML uygulamalarından bazıları:

  • Elektronik kontroller,
  • Otomatik temizleme ev ödeme yetkisi,
  • ATM ağı işlem yetkilendirmesi,
  • Bir çek varyasyonları.

Finansal bilgiler belge işlemcileri veya ticari uygulamalar tarafından bozulabilir, çünkü bazı bloklar kendileriyle ilişkili şifreleme imzalarını geçersiz kılmadan kaldırılabilir. FSML, bilgilerin, imzaların doğrulanması için gereken imzaların ve sertifikaların bile FSML blokları olarak yapılandırılabileceği bloklar olarak tanımlanmasına izin verir.

FSML belgesinin bir parçası olmak için imzalar ve sertifikalar yaparak, bu bloklar daha sonraki imzalayanlar için sağlam ve kullanılabilir durumda kalır. Böylece her bir finansal belgenin kökeninin ve bütünlüğünün, herhangi bir noktada doğrulanması kolaylaşır.

Kaynak: https://www.techopedia.com/definition/7204/financial-services-markup-language-fsml

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/filband_village-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.