Standart Genelleştirilmiş İşaretleme Dili (SGML)

Standart genelleştirilmiş işaretleme dili (SGML), HTML (köprü metni biçimlendirme dili) ve XML (genişletilebilir biçimlendirme dili) gibi yaygın olarak kullanılan biçimlendirme dillerinin üst kümesi olarak hizmet veren bir metin biçimlendirme dilidir.

SGML, belgeleri işaretlemek için kullanılır ve belirli bir uygulamaya bağımlı olmama avantajına sahiptir. Kullanıcıların elektronik belgeler için standart biçimlendirme stilleri üzerinde çalışmalarına olanak sağlayan GML’den (genelleştirilmiş işaretleme dili) türetilmiştir.

SGML (Standart Genelleştirilmiş İşaretleme Dili), bir belge biçimlendirme dilinin veya etiket kümesinin nasıl belirleneceği için bir standarttır. Böyle bir spesifikasyonun kendisi bir doküman tipi tanımıdır (DTD). SGML kendi başına bir belge dili değil, nasıl belirtileceğinin bir açıklamasıdır. Bu meta veridir.

SGML, belgelerin bu elemanların nasıl gösterilmesi gerektiğine atıfta bulunmadan tanımlanabilecek yapısal ve diğer anlamsal öğelere sahip olduğu fikrine dayanmaktadır. Böyle bir belgenin gerçek görüntüsü çıktı ortamına ve stil tercihlerine bağlı olarak değişebilir. SGML’ye dayalı belgelerin bazı avantajları şunlardır:

  • Görünüm özellikleri yerine (zaman içinde değişebilen) belge yapısı açısından düşünülerek yaratılabilirler.
  • Bir SGML derleyicisi herhangi bir belgeyi belge türü tanımına (DTD) atıfta bulunarak yorumlayabildiğinden daha taşınabilir olacaklardır.
  • Orijinal olarak yazdırma ortamı için tasarlanan belgeler, bilgisayar ekranı gibi diğer ortamlara kolayca yeniden uyarlanabilir.
  • Bu Web tarayıcısının kullandığı dil, Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), SGML tabanlı bir dilin örneğidir. HTML için bir belge türü tanımı var (ve HTML spesifikasyonunu okumak, belge tipi tanımının genişletilmiş bir versiyonunu etkili bir şekilde okuyor). Günümüzün dağıtılmış ağ ortamında, bir veri tanımlama dili olan Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) ile SGML ilkelerini kullanan bir belge (ve veri koleksiyonu olarak görüntülenebilir) birçok belge açıklanmaktadır.
  • SGML, IBM’de geliştirilen ve Genel İşaretleme Dili (GML) ve ISIL dahil olmak üzere, daha önce yaygınlaştırılmış işaretleme dillerine dayanmaktadır.

Techopedia Standart Genelleştirilmiş İşaretleme Dilini (SGML) Açıklıyor

Standart genelleştirilmiş işaretleme dili aşağıdaki özellikleri içerir:

  • Açıklayıcı İşaretleme
  • Belge Türleri

Açıklayıcı işaretleme, bir belgenin çeşitli bölümlerinin nasıl yorumlanması gerektiğini tanımlayan işaretleme kodunun kullanılmasını içerir. Örneğin, kod bir kısmı bir paragraf, bir kısmı dipnot, bir kısmı da liste veya bir liste olarak tanımlayabilir.

İşaretlenen belgeyi işleyebilecek herhangi bir yazılım, kendi tür oluşturma işlemlerini kullanarak bunu gerçekleştirir. Örneğin, bir uygulama dipnot olarak tanımlanan kısımları toplayabilir ve her sayfanın sonunda yazdırabilir. Bir başkası her bölümün sonunda dipnot yazdırabilir. Yine bir başkası dipnotları hiç basmayabilir.

Standart genelleştirilmiş işaretleme dilinin bir diğer önemli özelliği, belge türlerinin kullanımı ve ardından belge tür tanımının (DTD) kullanılmasıdır. Belirli bir belge türünün belirli parçalara ve belirli bir yapıya sahip olması beklenir. Örneğin, bir rapor için DTD olduğunda, dokümanın bölümleri ve yapısı DTD’de tanımlanmış olanları rapor olarak kabul etmelidir. Bunun en büyük yararlarından biri, aynı türdeki belgelerin, bunları işleyebilen tüm yazılımlar tarafından düzgün şekilde işlenebilmesidir.

 

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/1898/standard-generalized-markup-language-sgml
  2. https://searchmicroservices.techtarget.com/definition/SGML-Standard-Generalized-Markup-Language

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/beauty_15-wallpapers.html

 

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.