Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, bir merkez bankası veya tek bir yönetici olmadan, aracılara ihtiyaç duymadan bağlantılar arası bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya gönderilebilen, merkezi olmayan bir dijital para birimidir. İşlemler, kriptografi yoluyla ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve blok zinciri adı verilen halka açık olarak dağıtılmış bir deftere kaydedilir. Çevrimiçi alımlarında kullanılan işlenmiş veri bloklarından oluşan dijital bir şifrelemedir. Bitcoinler sınırlı olduğundan ve değerleri piyasa güçleri tarafından belirlendiğinden, bitcoinler çeşitli borsalardaki hisse senetleri gibi de işlem görür. Nispeten yeni ve deneysel bitcoin, “ilk merkezileşmemiş dijital para birimi” olarak tanımlanmaktadır.

Bitcoin’ler, bir veri bloğu işlendikten sonra üretilir ve bitcoin ağında bir işlemsel veri bloğu oluşturulur. Bu, bir bitcoin madenciliği istemcisi aracılığıyla gerçekleştirilir, ancak bu işlev artık normal bir merkezi işlem birimi (CPU) aracılığıyla yeterince yapılmamaktadır. Tahmini üretilen bitcoin sayısı beklenen bir tamamlanma tarihi olan 2040 yılı ile birlikte 21 milyon olacaktır.

Bitcoin’ler, bitcoin ağı üzerinden satın alınabilir veya satılabilir ve güvenli olarak kabul edilir, çünkü her transfer sırasında, her bitcoin şifreleme ile imzalanmalıdır. Bir bitcoin kullanıcısının uçtan uca transfer olarak gerçekleşen her işlem için bir genel anahtar, özel anahtar ve bitcoin adresi kullanması gerekir.

Bitcoin kavramı, Satoshi Nakamoto tarafından icat edildiği biliniyor, ancak onun hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir. 2010’da Nakamoto, Bitcoin Projesinden çekildi.

Bir kullanıcı cüzdanında yalnızca bir miktar Bitcoin görür ve işlem sonuçlarını görür. Perdenin arkasındaki Bitcoin ağı, “blok zinciri” adı verilen bir genel muhasebeyi paylaşıyor. Bu defter bugüne kadar işlenen her işlemi içerir. İşlemlerin dijital kayıtları “bloklar” halinde birleştirilir. Kullanıcının cüzdanı, her işlemin geçerliliğini doğrulayabilir. Her işlemin gerçekliği, gönderen adreslere karşılık gelen dijital imzalarla korunur. Doğrulama işlemi nedeniyle ve işlem platformuna bağlı olarak, bir BTC işleminin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Bitcoin protokolü, her bir bloğun yaklaşık 10 dakika sürmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Fiziksel bir bitcoin yoktur, yalnızca buluttaki halka açık bir defterde tutulan dengeler – tüm Bitcoin işlemleriyle birlikte – büyük miktarda hesaplama gücü tarafından doğrulanır. Bitcoinler herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez, ne de bireysel bitcoinler meta olarak değerli değildir. Yasal ihale olmamasına rağmen, Bitcoin popülaritesini yükseltti ve toplu olarak Altcoins olarak adlandırılan diğer sanal para birimlerinin başlatılmasını tetikledi.

Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için uçtan uca teknolojiyi kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir. Yönetim bilgisayar gücüne sahip olan ve “madenciler” olarak da bilinen Bitcoin ağına katılan bağımsız bireyler ve şirketler, ödüller (yeni bitcoin tahliyesi) ve bitcoin cinsinden ödenen işlem ücretleri tarafından motive edilir. Bu madenciler Bitcoin ağının güvenilirliğini zorlayan merkezi olmayan bir otorite olarak düşünülebilir. Yeni bitcoin madencilere sabit, ancak düzenli olarak azalan bir oranda piyasaya sürülüyor, böylece toplam bitcoin arzı 21 milyona yaklaşıyor. Bir bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir (bir bitcoinin 100 milyonda biri) ve bu en küçük birim Satoshi olarak adlandırılır. Gerekirse ve katılımcı madenciler değişikliği kabul ederse, Bitcoin nihayetinde daha fazla ondalık basamağa bölünebilir hale getirilebilir.

Bitcoin madenciliği, bitcoinlerin dolaşıma girmesi için serbest bırakıldığı süreçtir. Temel olarak, blok zincirine eklenen yeni bir bloğu keşfetmek için hesaplama açısından zor bir bulmacayı çözmeyi ve birkaç bitcoin şeklinde bir ödül almayı içerir.Blok ödülü 2009 yılında 50 yeni bitcoindi; her dört yılda bir azalır. Gittikçe daha fazla bitcoin üretildikçe, madencilik sürecindeki zorluk – yani söz konusu hesaplama gücü miktarı – artmaktadır. Madencilik zorlukları, Bitcoin’in 2009’da piyasaya sürülmesiyle birlikte 1.0’da başladı; yıl sonunda sadece 1.18 idi. Nisan 2017 itibarıyla madencilik zorluğu 4.24 milyarın üzerinde.

Bir zamanlar, sıradan bir masaüstü bilgisayar madencilik süreci için yeterliydi; Şimdi, zorluk seviyesiyle mücadele etmek için madenciler Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC), Grafik İşleme Birimleri (GPU’lar) vb. gibi daha gelişmiş işlem birimleri gibi daha hızlı donanım kullanmalıdır.

Sadece 2017’de, Bitcoin fiyatı yılın başındaki 1.000 $ ‘dan biraz düşerek 19.000 $’ a yükseldi. Bitcoin’in fiyatı da madencilik ağının büyüklüğüne bağlıdır, çünkü ağ ne kadar büyükse, o kadar zor – ve dolayısıyla daha maliyetli – yeni bitcoinler üretmektir. Sonuç olarak, bitcoin fiyatı, üretim maliyeti de arttıkça artmalıdır. Bitcoin madencilik ağının toplam gücü, son on iki ayda üç kattan fazla arttı.

Dijital para biriminin gelecek olduğuna inanan birçok Bitcoin destekçisi var. Bunu onaylayanlar, dünya genelindeki işlemler için çok daha hızlı, ücretsiz bir ödeme sistemini kolaylaştırdığı görüşünde. Herhangi bir hükümet veya merkez bankası tarafından desteklenmemiş olsa da, bitcoin geleneksel para birimleri ile değiştirilebilir; Aslında, dolara karşı olan döviz kuru, potansiyel yatırımcıları ve dövizli oyunlarla ilgilenen yatırımcıları kendine çekiyor. Aslında, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin büyümesinin temel nedenlerinden biri, ulusal fiat parası ve altın gibi geleneksel emtialara alternatif olarak hareket edebilmeleridir.

Mart 2014’te IRS, bitcoinler de dahil olmak üzere tüm sanal para birimlerinin para yerine mal olarak vergilendirileceğini belirtti. Sermaye olarak tutulan bitcoinlerden kazançlar veya zararlar, sermaye kazancı veya zararları olarak gerçekleştirilirken, envanter olarak tutulan bitcoinler, olağan kazanç veya zararlara neden olur.

Diğer tüm varlıklarda olduğu gibi, düşük al ve al yüksek sat prensibi bitcoinlere uygulanır. Para birimini birleştirmenin en popüler yolu bir Bitcoin borsasında satın almaktır, ancak bitcoin kazanmanın ve sahiplenmenin başka birçok yolu vardır.

Kaynak:

  1. https://cointelegraph.com/bitcoin-for-beginners/what-is-bitcoin#how-to-get-bitcoin
  2. https://www.techopedia.com/definition/27193/bitcoin-btc
  3. https://www.investopedia.com/terms/b/bitcoin.asp

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/beautiful_landscape_5-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.