Blockchain Gizli ve Güvenilir Midir?

Herkes blockchain içeriğini görebilir, ancak kullanıcılar bilgisayarlarını blockchain ağına bağlamayı da seçebilirler. Bunu yaparken, bilgisayarları yeni bir blok eklendiğinde otomatik olarak güncellenen blok zincirinin bir kopyasını alır; yeni bir durum kaydedildiğinde güncellenen bir Facebook Haber Kaynağı gibi.

Blockchain ağındaki her bilgisayarın kendi blockchain kopyası vardır, bu da binlerce olduğu veya Bitcoin durumunda, aynı blockchain’in milyonlarca kopyası olduğu anlamına gelir. Blockchain’in her kopyası aynı olsa da, bu bilgiyi bir bilgisayar ağında yaymak, bilginin işlenmesini zorlaştırır. Blockchain ile manipüle edilebilecek tek ve kesin bir olay hesabı yok. Bunun yerine, bir bilgisayar korsanının ağdaki blok zincirinin her kopyasını değiştirmesi gerekir.

Bununla birlikte, Bitcoin blok zincirine bakarken, işlem yapan kullanıcılar hakkında bilgi tanımlamaya erişiminiz olmadığını göreceksiniz. Blockchain üzerindeki işlemler tamamen isimsiz olmasa da, kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgiler dijital imzaları veya kullanıcı adlarıyla sınırlıdır.

Bu önemli bir soruyu gündeme getiriyor: blockchain’e kimin blok eklediğini bilmiyorsanız, blockchain’e veya bunu savunan bilgisayar ağına nasıl güvenebilirsiniz?

Blockchain Güvenli midir?

Blockchain teknolojisi, güvenlik ve güven konularını çeşitli şekillerde ele almaktadır. İlk olarak, yeni bloklar daima doğrusal ve kronolojik olarak depolanır. Başka bir deyişle, onlar her zaman blockchain’in “sonuna” eklenir. Bitcoin’in blok zincirine bakarsanız, her bir bloğun zincirde “yükseklik” olarak adlandırılan bir konumu olduğunu göreceksiniz. Yazma sırasında, en son bloğun yüksekliği 548.015’tir, yani blok zincirine eklenecek 548.015. blok.

Blok zincirinin sonuna bir blok eklendikten sonra, geri dönüp bloğun içeriğini değiştirmek çok zordur. Bunun nedeni, her bloğun kendi bloğunu ve kendisinden önceki bloğun karma değerini içermesidir. Karma kodlar, dijital bilgileri bir sayı ve harf dizesine dönüştüren bir matematik işlevi tarafından oluşturulur. Bu bilgiler herhangi bir şekilde düzenlenirse, karma kodu da değişir.

İşte bu yüzden güvenlik için önemlidir. Bir bilgisayar korsanının işleminizi Amazon’dan düzenlemeye çalıştığını ve bu sayede satın alma işleminiz için iki kez ödeme yapmanız gerektiğini varsayalım. İşleminizin dolar tutarını düzenledikleri anda, bloğun karması değişecektir. Zincirdeki bir sonraki blok hala eski karmasını içerecektir ve hackerın izlerini örtmek için bu bloğu güncellemesi gerekir. Ancak, bunu yapmak bu bloğun karma değerini değiştirir. Ve sonraki bloğu, sonraki, sonraki…

Tek bir bloğu değiştirmek için, o zaman bir hacker’ın blok zinciri üzerindeki her bir bloğu değiştirmesi gerekir.Tüm bu karma değerlerin yeniden hesaplanması muazzam ve olanaksız bir miktarda bilgi işlem gücü alacaktır. Başka bir deyişle, blok zincirine bir blok eklendiğinde düzenlemek çok zorlaşır ve silinmesi imkansız hale gelir.

Güven konusunu ele almak için blockchain ağları, katılmak ve zincire blok eklemek isteyen bilgisayarlar için testler uyguladı. “Konsensüs modelleri” denilen testler, kullanıcıların bir blok zinciri ağına katılmadan önce kendilerini “ispat etmelerini” gerektirir. Bitcoin tarafından kullanılan en yaygın örneklerden birine “iş kanıtı” denir.

İş sisteminin kanıtında, bilgisayarlar karmaşık bir hesaplamalı matematik problemini çözerek “iş” yaptıklarını ispatlamalıdırlar. Bir bilgisayar bu sorunlardan birini çözerse, blok zincirine bir blok eklemeye uygun hale gelir. Ancak kriptopara dünyasının “madencilik” dediği blokchain’e blok ekleme işlemi kolay değildir. Aslında, blockchain haber sitesi BlockExplorer’a göre, bu problemlerden birini Bitcoin ağında çözme olasılığı, yazma sırasında 7 trilyonda yaklaşık 1’dir. Bu oranlardaki karmaşık matematik problemlerini çözmek için, bilgisayarların kendilerine önemli miktarda güç ve enerji harcayan programlar çalıştırması gerekir.

İş kanıtı hackerların saldırısını imkansız kılmaz, ancak onları bir şekilde işe yaramaz hale getirir. Eğer bir hacker blok zincirine bir saldırı koordine etmek isterse, karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini de diğerleri gibi 7 trilyonda 1’de çözmeleri gerekir. Böyle bir saldırı düzenlemenin maliyeti, neredeyse kesinlikle faydalardan ağır basacaktır.

Kaynak: https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/waterfall_30-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.