Blockchain Nedir, Nasıl Çalışır?

Son on yılda bankacılık, yatırım veya kripto para birimini takip ediyorsanız, bitcoin’in arkasındaki kayıt tutma teknolojisini “blockchain” ile tanıyor olabilirsiniz. Blockchain hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışırken, muhtemelen şöyle bir tanımla karşılaştınız: “Blockchain dağıtılmış, merkezi olmayan, halka açık bir defterdir.” İyi haber şu ki, blockchain aslında bu tanımlamanın seslerinden daha kolay anlaşılıyor.

Bu teknoloji bu kadar karmaşıksa, neden “blok zinciri” diyorsunuz? En temel düzeyde, blok zinciri kelimenin tam anlamıyla sadece bir blok zinciridir, ancak bu kelimelerin geleneksel anlamında değildir. Bu bağlamda “blok” ve “zincir” sözlerini söylediğimizde, aslında halka açık bir veritabanında (“zincir”) depolanan dijital bilgilerden (“blok”) söz ediyoruz.

Blockchain üzerindeki “Blocks” dijital bilgi parçalarından oluşur. Özellikle, üç bölümden oluşur:

1. Bloklar, işlemlerle ilgili bilgileri depolar, Amazon’dan en son satın aldığınızın tarihini, saatini ve dolar miktarını söyler. (NOT: Bu Amazon örneği açıklayıcı alımlar içindir; Amazon perakende blokchain prensibi ile çalışmaz)

2. Bloklar, işlemlere kimlerin katıldığına dair bilgileri depolar. Amazon’dan yaptığını her fazladan harcama işleminiz için bir blok, adınızı Amazon.com, Inc ile birlikte kaydeder. Gerçek adınızı kullanmak yerine, satın alma işleminiz bir kullanıcı adı gibi benzersiz bir “dijital imza” kullanarak hiçbir tanımlayıcı bilgi olmadan kaydedilir.

3. Bloklar, onları diğer bloklardan ayıran bilgileri saklar. Tıpkı sen ve ben gibi bizi birbirimizden ayıran isimler var. Her blok, “karma” adı verilen benzersiz bir kodu, diğer bloklardan ayırmamıza izin veriyor. Diyelim ki, Amazon’da haddinden fazla harcama yaptınız, ancak transit geçerken, sadece bir daha karşı koyamayacağınıza ve ikinci bir kişiye ihtiyaç duymayacağınıza karar verdiniz. Yeni işleminizin detayları önceki satın alma işleminizle neredeyse aynı görünse de, benzersiz kodları nedeniyle blokları ayırabiliriz.

Yukarıdaki örnekte yer alan blok, Amazon’dan tek bir alım yapmak için kullanılırken, gerçeklik biraz farklıdır. Blockchain üzerindeki tek bir blok aslında 1 MB’a kadar veri depolayabilir. İşlemlerin büyüklüğüne bağlı olarak, bu tek bir bloğun bir çatı altında birkaç bin işlem yapabileceği anlamına gelir.

Bir blok yeni veriyi sakladığında, blok zincirine eklenir. Blockchain, adından da anlaşılacağı gibi, birlikte dizilmiş birden fazla bloktan oluşur. Bununla birlikte, bir bloğun blok zincirine eklenmesi için dört şey olması gerekir:

1. Bir işlem yapılmalıdır. İtici Amazon satın alma örneğinizle devam edelim. Birden fazla satın alma istemini aceleyle tıkladıktan sonra, daha iyi karar verir ve bir satın alma işlemi yaparsınız.

2. Bu işlem doğrulanmalıdır. Bu satın alma işlemini yaptıktan sonra işleminizin doğrulanması gerekir. Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, Wikipedia ya da yerel kütüphaneniz gibi diğer kamuya açık bilgi kayıtlarında, yeni veri girişleri yapmaktan sorumlu birileri olduğu gibi. Bununla birlikte blockchain ile bu iş bir bilgisayar ağına bırakılır. Bu ağlar genellikle dünyaya yayılmış binlerce (veya Bitcoin durumunda, yaklaşık 5 milyon) bilgisayardan oluşur. Amazon’dan satın aldığınızda, söz konusu bilgisayar ağı işleminizin yaptığınız gibi işlemin olup olmadığını kontrol etmek için acele eder. Yani, işlemin saati, dolar miktarı ve katılımcılar dahil olmak üzere satın alma ayrıntılarını onaylarlar.

3. Bu işlem bir blokta saklanmalıdır. İşleminiz doğru olarak doğrulandıktan sonra yeşil ışık yanar. İşlemin dolar tutarı, dijital imzanız ve Amazon’un dijital imzası bir blokta depolanır. Orada, işlem muhtemelen onun gibi yüzlerce veya binlerce kişiye katılacaktır.

4. Bu bloğa bir karma verilmelidir. Kanatlarını kazanan bir meleğin aksine, bir bloğun işlemlerinin tümü doğrulandıktan sonra, kendisine karma adı verilen benzersiz bir tanımlayıcı kod verilmelidir. Blok, aynı zamanda, blok zincirine eklenen en son bloğun karma değerine de verilir. Bir kez karıştığında, blok, blok zincirine eklenebilir.

Bu yeni blok blok zincirine eklendiğinde, herkesin görebilmesi için halka açık hale gelir – hatta siz bile. Bitcoin’in blok zincirine bakarsanız, işlem verilerine erişebildiğinizi, Blockchain’e ne zaman (“Zaman”) nerede (“Yükseklik”) ve bloğun kim tarafından (“eldeğiştirdiğini”) eklendiğini görebilirsiniz.

Blockchain birebir birebir ödeme sisteminin kritik bir parçasıdır. Örneğin; Bitcoin sistemi, işlemleri kaydetmek için bir blok zinciri kullanarak çalışır. Bitcoin, bir değişim aracı olarak kullanılabilecek global bir şifreleme para birimidir. Ancak, birçok taraf bitcoin’i para birimi olarak kabul etmeye başlasa da, halen eleştirmenler açısından tartışmalıdır ve güvenlik ve istikrar açısından riskler doğurmaktadır.

Blockchain defteri, işlemlerde şeffaflığı sağlamaya yardımcı olur.Her ne kadar birçok bitcoin işlemi isimsiz olsa da, blockchain defterleri madenciler adı verilen bireysel partilerin ödemeleri işleme koymalarını ve işlemleri doğrulamalarını sağlayarak bireyleri ve şirketleri bitcoin satın alımlarına ve mülkiyetlerine bağlayabilir. Bitcoin kullanımına başkanlık eden merkezi bir şirket yerine, bu blok zinciri yaratıcıları, bu alternatif para biriminin yönetiminde ve yönetiminde merkezi roller üstlenir.

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/30246/blockchain
  2. https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/vietnam_nature_scenery-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.