Blockchain ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Blockchain’in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesini ve dağıtılmasını, ancak düzenlenmemesini sağlamaktır. Bu kavramı, teknolojiyi çalışırken görmeden kafalarımızı sarmak zor olabilir, bu yüzden en eski blockchain uygulamasının gerçekte nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Blockchain teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının tahrif edilemeyeceği bir sistemi uygulamak isteyen iki araştırmacı olan Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından belirtildi. Ancak, yaklaşık 20 yıl sonra, Ocak 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle, blockchain ilk gerçek dünya uygulamasını kullandı.

Bitcoin protokolü blockchain üzerine kuruludur. Dijital para birimini tanıtan bir araştırma makalesinde, Bitcoin’in sözde yaratıcısı Satoshi Nakamoto, “güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen uçtan uca yeni bir elektronik para sistemi” olarak bahsetti.

Bütün dünyada Bitcoin kullanan birçok insan var. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin 2017 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, bu rakam 5.9 milyon kadar olabilir. Bu 5,9 milyon insandan biri Bitcoin’lerini marketlerde geçirmek istediğini varsayalım. İşte bu, blockchain’in girdiği yer.

Basılı paraya gelince, basılan para biriminin kullanımı merkezi bir otorite, genellikle bir banka veya hükümet tarafından düzenlenir ve doğrulanır – ancak Bitcoin kimse tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, Bitcoin’de yapılan işlemler bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanır. Bir kişi Bitcoin kullanan ürünler için bir başkasını ödediğinde, Bitcoin ağındaki bilgisayarlar işlemi doğrulamak için yarışır. Bunu yapmak için, kullanıcılar bilgisayarlarında bir program çalıştırıyorlar ve “karma” olarak adlandırılan karmaşık bir matematik problemini çözmeye çalışırlar. Bir bilgisayar sorunu bir bloğu “çözerek” çözdüğünde, algoritmik çalışması da bloğun işlemlerini doğrulamış olacaktır. Tamamlanan işlem halka açık olarak kaydedilir ve blok zincirinde bir blok olarak saklanır, bu noktada değiştirilemez hale gelir. Bitcoin ve diğer pek çok blockchain durumunda, blokları başarıyla doğrulayan bilgisayarlar kripto para birimi ile aldıkları emek için ödüllendirilir.

İşlemler halka açık bir şekilde halka zincirine kaydedilmiş olsa da, tamamen değildir -kullanıcı verileri gizlidir. Bitcoin ağında işlem yapabilmek için katılımcıların “cüzdan” adı verilen bir program çalıştırması gerekir. Her cüzdan iki benzersiz ve farklı şifreleme anahtarından oluşur: bir genel anahtar ve bir özel anahtar. Açık anahtar, işlemlerin yatırıldığı ve çekildiği konumdur. Bu aynı zamanda blockchain defterinde kullanıcının dijital imzası olarak görünen anahtardır.

Bir kullanıcı Bitcoins’te genel anahtarına bir ödeme alsa bile, bunları özel meslektaşı ile çekemez. Bir kullanıcının genel anahtarı, karmaşık bir matematiksel algoritma ile oluşturulan özel anahtarının kısaltılmış bir sürümüdür. Bununla birlikte, bu denklemin karmaşıklığı nedeniyle, işlemi tersine çevirmek ve bir kamu anahtarından özel bir anahtar oluşturmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, blockchain teknolojisi gizli olarak kabul edilir.

Kaynak: https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/dock_nature-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.