Business to+ Sınıflandırma Sistemi

İşletmeden Herhangi Birine – Business to Anyone (B2A)

Herkese yönelik iş (B2A), tüketiciden işletmeye ve işletmeden tüketiciye olan geleneksel “işletmeden …” sınıflandırma sistemi için kinayeli bir süreçtir. Bir şirkete bir şirket, korkunç güçlüklere sahip bir şirket olma eğilimindedir ve bu nedenle herhangi biriyle çalışmaya isteklidir. B2A muhtemelen bir iş stratejisi için çok geniştir. B2A ayrıca herkese iş olarak adlandırılır (B2E).

Teknoloji dünyası ve iş dünyası, zaman zaman bunaltıcı olabilen kısaltmalar aşkı paylaşıyor. Benzer bir tepki, e-perakendecileri, e-işletmeyi, e-reklamverenleri – temel olarak e-her şeyi gören dot-com patlaması sırasında “e” eğilimini izledi.  İronik olarak, B2A o zamandan beri tüketicilere, hükümetlere ve işletmelere satan bir işletme için meşru bir tanım olarak ortaya çıkmıştı.

İşltemeler/kurumlar Arası – Business to Business (B2B)

İşletmeler Arası (B2B), hizmet sunan ya da diğer işletmeler için ürünler sunan işletmeleri içeren bir İnternet iş modelidir. Ticari bilgiler de paylaşılabilir. B2B, bir e-ticaret şeklidir ve başka bir işletmeye satılan bir ürün, hizmet veya ticari ürün bileşeni üreten işletmeleri içerebilir, daha sonra ürünü web sitesinde tüketicilere satması için reklamını yapar veya pazarlar. B2B bazen ticari veya endüstriyel pazarlama olarak adlandırılır.

B2B, bir işletme, o sektördeki bilgi ve deneyime sahip bir müteahhit kiraladığında ortaya çıkan dış kaynak kullanımı içerebilir. Bununla birlikte B2B terimi, toptancıların perakendecilere ürün sattığı veya ticari bir orijinal ekipman üreticisinin ürünlerini toptancılara sattığı ticari ticaret alanında daha iyi bilinmektedir. Ortak bir tedarik zinciri uygulaması içerisinde yer alan çeşitli ticari işlemlerdir. Örneğin, bir ev üreticisi kereste bahçelerinden, pencere üreticilerinden, beton işletmelerinden vb. alımlar yapmak. Bu işlemlerin her birinin bir B2B formu olduğu söylenebilir.

İşletmeden Tüketiciye – Business to Consumer (B2C)

İşletmeden tüketiciye (B2C), bir işletme ve tüketici arasında finansal bir işlem veya çevrimiçi satış anlamına gelen bir İnternet ve elektronik ticaret (e-ticaret) modelidir. B2C, tüccarların ürünleri tüketicilere sattığı bir işletmeden tüketiciye hizmet veya ürün değişimini içerir.

Bireysel tüketicilere çevrimiçi mal satan bir işletme B2C olarak sınıflandırılmıştır. Uzmanlar, çevrimiçi B2C faaliyetlerinin, 1990’ların sonlarındaki dotcom baloncuğu patlamasına rağmen, internetin şekillenmesinde hayati bir rol oynadığını öne sürdü. Pek çok çevrimiçi B2C ticari web sitesi o sırada kapanırken, kısa bir süre sonra elektronik müşteri dalgalanması meydana geldi ve bu da e-ticaret faaliyetlerinin mancınık hale gelmesine yardımcı oldu. Şirketler, B2C modelleri ile daha büyük hacimli ürünler satabileceklerini keşfettikten sonra elektronik mağazalar yaratarak bundan faydalandılar.

İşletmeden İşletmeye ve Tüketiciye –  Business to Business to Consumer (B2B2C)

İşletmeden işletmeye ve tüketiciye (B2B2C), bir ürün veya hizmet işlemi için işletmeden işletmeye (B2B) ve işletmeden tüketiciye (B2C) birleştiren bir e-ticaret modelidir. B2B2C, teoride karşılıklı fayda sağlayan hizmet ve ürün dağıtım kanalları yaratan bir işbirliği sürecidir.

B2B2C, çevrimiçi veya e-ticaret, işletmeler ve portalların, tüketici odaklı ürün ve hizmet işleriyle ortaklık yaparak yeni pazarlara ve müşterilere ulaştığı bir iş modelidir. Bir ürün, hizmet veya çözüm geliştiren işletme, e-ticaret web sitesi, portal veya blog gibi belirli bir hizmeti kullanmak için başka bir işletmeyle ortak olur. İki işletme, güçleri birleştirir ve karşılıklı olarak yararlı ürünler, hizmetler ve / veya çözümler sunar.

Bir B2B2C modeline örnek olarak, Business A, Business B’nin işletmesi veya web sitesi tarafından oluşturulan kullanıcılar, potansiyel müşteriler veya satışlar için Business B’ye ödeme yapar. Business A daha sonra potansiyel müşterileri bulmak için Business B kanallarını kullanır. Business B, müşterilerine yeni ve ilgili hizmetler sunarak, artan müşteri tabanını kolaylaştırır ve satılan ürünler ve hizmetler için kazanç elde eder.

İşletmeden Hükümete – Business to Government (B2G)

İşletmeden hükümete (B2G), hükümetlere veya devlet kurumlarına ürün, hizmet veya bilgi satan işletmeleri ifade eden bir işletme modelidir.B2G ağları veya modelleri, işletmelerin devlet projeleri için veya devletlerin kuruluşları için satın alabilecekleri veya ihtiyaç duyabilecekleri ürünler için teklif vermelerinin bir yolunu sunar. Bu, teklifleri öneren kamu sektörü organizasyonlarını kapsayabilir. B2G faaliyetleri internet üzerinden gerçek zamanlı teklif verme yoluyla giderek daha fazla yürütülmektedir. B2G ayrıca kamu sektörü pazarlaması olarak da adlandırılır.

Hükümetler federal, eyalet ve yerel arenalar dahilindedir. Hükümetler tipik olarak önceden anlaşmalı sözleşmelerle çalışırlar ve genellikle daha önce veya kendileri için milattan kalma sözleşmeleri olan müteahhitleri terketmişlerdir. Bütünleşik pazarlama iletişimi adı verilen B2G tekniklerinin türleri, web tabanlı iletişimlerin yanı sıra stratejik halkla ilişkiler ve elektronik pazarlamayı da kapsar.

Hükümet teklifleri, hükümetin ihtiyaç duyduğu bir şeye sahip işletmelerden kaynaklanan taleplerdir. Talepler, satıcıların iş bulmak için rekabet ettiği ters ihaleler şeklinde olabilir. 2009’daki Amerikan Geri Kazanım ve Yeniden Kazanım Yasası, B2G’nin kullanılmasını desteklemiştir.

LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlar, işletmelerin bu B2G satış biçimini büyük oranda ihmal etmesine rağmen, bu dikey pazarın bir parçası olabilir. İşletmeler, devlet kurumlarıyla sözleşme yapmak isteyen bir şirketin yeteneklerini, ürünlerini ve hizmetlerini ana hatlarıyla açıklayan “Yetenek Beyanı” gibi belgeler sağlayabilir. Bu belge, sözleşme teklifleri sunarken sunulabilecek bir “Hizmet Teklifi” ile birlikte sunulacaktır.

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/23167/business-to-anyone-b2a
  2. https://www.techopedia.com/definition/1423/business-to-business-b2b
  3. https://www.techopedia.com/definition/1424/business-to-consumer-b2c
  4. https://www.techopedia.com/definition/23169/business-to-business-to-consumer-b2b2c
  5. https://www.techopedia.com/definition/1425/business-to-government-b2g

 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/nature_545-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.