Fintech

“Fintech” veya “FinTech” ifadesi, çoğu finansal sektörünü hızla değiştiren finansal teknolojiler için genel bir terimdir. “Finans” ve “teknoloji” kelimelerinin bir örneği olan fintech, teknoloji gazetecileri ve diğerleri tarafından sıklıkla kripto para birimi araçları, finansal işlem platformları ve sektöre özel ara yazılım programları gibi çeşitli teknolojileri tanımlamak için kullanılır.

“Finansal teknoloji” nin bir limanı olan Fintech, finansal hizmetlerin sunumunu ve kullanımını iyileştirmeyi ve otomatikleştirmeyi amaçlayan yeni teknolojiyi tanımlamak için kullanılır. Özünde, fintech, bilgisayarlarda ve giderek akıllı telefonlarda kullanılan özel yazılım ve algoritmaları kullanarak şirketlere, işletme sahiplerine ve tüketicilere finansal işlemlerini, süreçlerini ve yaşamlarını daha iyi yönetmelerinde yardımcı olmak için kullanılır.

21. yüzyılda fintech ortaya çıktığında, terim başlangıçta kurulan finansal kurumların arka uç sistemlerinde kullanılan teknolojiye uygulandı. Ancak o zamandan beri, daha fazla tüketici odaklı hizmetlere ve dolayısıyla daha fazla tüketici odaklı bir tanımlamaya geçildi.

Fintech, finansal okuryazarlık, danışmanlık ve eğitim alanındaki gelişmelerin yanı sıra refah yönetimi, borç verme ve borç alma, perakende bankacılık, fon yaratma, para transferleri / ödemeleri de dahil olmak üzere yatırım yönetimi ve daha fazlası finansal sektördeki herhangi bir teknolojik yeniliği ve otomasyonu içerecek şekilde genişletildi.

Fintech ayrıca bitcoin gibi kripto-para birimlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını da içerir. Bu fintech segmentinde en çok manşet görülebilir, büyük para hala geleneksel küresel bankacılık endüstrisinde ve 8 trilyon dolarlık piyasa kapitalizminde yatmaktadır.

Genel olarak, ‘finansal teknoloji’ terimi, insanların dijital para icadı ile çift girişli defter tutma işlemlerine kadar iş yapma biçimindeki her türlü yenilik için geçerli olabilir. İnternet devrimi ve mobil internet/ akıllı telefon devrimi ile beraber finansal teknoloji patladı ve başlangıçta bankaların ya da ticari firmaların arka ofisine uygulanan bilgisayar teknolojisine atıfta bulunan fintech şimdi kişisel ve ticari finansman olarak çok çeşitli teknolojik müdahaleleri tanımlıyor.

Fintech, para transferi, akıllı telefonunuzla çek yatırma, kredi başvurusu yapmak için bir banka şubesini atlatma, bir işe başlama için para toplama veya genellikle bir kişinin yardımı olmadan yatırımlarınızı yönetme gibi çeşitli finansal faaliyetleri tanımlamaktadır. EY’nin 2017 Fintech Adoption Index’e göre, tüketicilerin üçte biri en az iki veya daha fazla fintech hizmetinden yararlanıyor ve bu tüketiciler de günlük hayatlarının bir parçası olarak fintech’in giderek daha fazla farkında oluyor.

Fintech ve Yeni Teknoloji

Makine öğrenimi / yapay zeka, öngörücü davranışsal analitik ve veri odaklı pazarlama gibi yeni teknolojiler, tahminde bulunacak ve finansal kararları alışkanlık haline getirecektir. “Öğrenme” uygulamaları yalnızca kullanıcıların alışkanlıklarını öğrenmekle kalmaz, genellikle kendilerine gizlenir, aynı zamanda kullanıcıları otomatik, bilinçsiz harcamalarını ve tasarruf kararlarını daha iyi hale getirmek için öğrenme oyunlarına dahil eder.

Fintech ayrıca, müşterilere temel görev konusunda yardımcı olmak ve personel maliyetlerini düşürmek için sohbetler ve AI arayüzlerinden faydalanan keskin bir otomatik müşteri hizmetleri teknolojisi adaptörüdür. Ve ayrıca fintech, norm dışında olan işlemleri işaretlemek için ödeme geçmişiyle ilgili bilgileri kaldırarak dolandırıcılıkla mücadele etmek için kullanılmaktadır.

Fintech Manzarası

2016 yılında 17.4 milyar dolar fon elde eden Fintech’in girişimleri, dünya genelinde 83.8 milyar dolar değerinde 26 fintech tek boynuzlu arttığını belirten CB Insights’a göre, 2017 yılının sonundan itibaren bu tutarı aşmaya devam etti. Kuzey Amerika, fintech girişimlerinin çoğunu üretiyor, Asya ise nispeten yakın ikinci. Küresel fintech fonu, 2018’in ilk çeyreğinde, Kuzey Amerika’daki anlaşmalarda önemli bir artışa izin vererek yeni bir seviyeye ulaştı. ABD’yi fintech anlaşmalarıyla aşabilecek Asya’da da faaliyette bir artış görüldü. Avrupa’daki fon aktivitesi 2018 yılının ilk çeyreğinde en düşük beş çeyrek seviyedeydi ancak ikinci çeyrekte tekrar yükselişe geçti.Fintech inovasyonunun en aktif alanlarından bazıları, aşağıdaki alanları kapsamaktadır:

 • Kripto para birimi ve dijital para.
 • Bir bilgisayar ağında kayıtları tutan, ancak merkezi bir deftere sahip olmayan, dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) olan Etherium dahil olmak üzere Blockchain teknolojisi.
 • Alıcılar ve satıcılar arasında otomatik olarak sözleşmeler yapmak için bilgisayar programlarını kullanan (genellikle blok zincirini kullanan) akıllı sözleşmeler.
 • Blok zinciri üzerine eğilen ve üçüncü tarafların, bağlı bir finansal kurumlar ağı ve üçüncü taraf sağlayıcılar ağı oluşturan uygulamalar oluşturmak için banka verilerine erişebilmesi gerektiğini öne süren bir kavram olan açık bankacılık. Örnek olarak hepsi bir arada para yönetimi aracı olan Mint.
 • Sigorta endüstrisini basitleştirmek ve kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanmak isteyen Insurtech.
 • Finansal hizmet şirketlerinin, özellikle sahtekarlıkla mücadele eden Anti-Kara Para Aklama ve Müşteri Protokollerini kapsayanlar gibi sektörel uyumluluk kurallarına uymasına yardımcı olmayı amaçlayan Regtech.
 • Betterment gibi Robo danışmanları; maliyetini düşürmek ve erişilebilirliği artırmak için yatırım danışmanlığını otomatikleştirmek için algoritmalar kullanırlar.
 • Banka hesabı olmayanlar; geleneksel bankalar veya genel finansal hizmetler şirketleri tarafından göz ardı edilen veya yoksun bırakılan dezavantajlı veya düşük gelirli kişilere hizmet vermeye çalışan hizmetler.
 • Siber güvenlik; Siber suçların çoğalması ve verilerin merkezden arındırılması göz önüne alındığında, siber güvenlik ve fintech iç içe geçmiş durumdadır.

Fintech Users

Kimler fintech kullanıyor? FinTech kullanan dört geniş kategori vardır:
1) Bankalar için B2B(işletmeden işletmeye),
2) Onların ticari müşterileri,
3) Küçük işletmeler için B2C(işletmeden müşteriye),
4) Tüketiciler.

Mobil bankacılığa yönelik eğilimler, artan bilgi, veri ve daha doğru analizler ve erişimin merkezden uzaklaştırılması, dört grubun hepsinin şimdiye dek görülmemiş yollarla etkileşime girmesi için fırsatlar yaratacaktır.

Tüketicilere gelince, çoğu teknolojide olduğu gibi, ne kadar gençseniz, fintech’in ne olduğunu bilmeniz ve doğru bir şekilde tarif etmeniz de o kadar olasıdır. Gerçek şu ki, tüketici odaklı fintech daha çok konuşulan segmentin büyük boyutu ve artan kazanma (ve kalıtım) potansiyeli göz önüne alındığında bin yıllara yöneliktir.Bazı fintech gözlemcileri, bin yıllara yönelik bu odağın, Gen Xers ve Baby Boomers’ın fintech’i kullanma yeteneğinden ve ilgisinden çok, o pazarın büyüklüğü ile ilgisi olduğuna inanıyor. Aksine, fintech, yaşlı tüketicilere çok az şey sunma eğilimindedir çünkü onların sorunlarını çözemez.

İşletmelere gelince, fintech’in gelişmesi ve benimsenmesinden önce, bir işletme sahibi ya da başlangıç, finansmanı ya da başlangıç sermayesini güvence altına almak için bir bankaya gidecekti. Kredi kartı ödemelerini kabul etmeleri isteniyorsa, bir kredi sağlayıcısı ile bir ilişki kurmaları ve hatta sabit hat bağlantılı bir kart okuyucusu gibi bir altyapı kurmaları gerekecekti. Şimdi, mobil teknolojiyle, bu engeller geçmişte kaldı.

Techopedia Fintech’i anlatıyor

Fintech’in bir örneği, bitcoin gibi kripto para birimlerine bağlı olan blok zincir defter teknolojisidir. Geleneksel muhasebeye bir alternatif olarak, blockchain taşa yerleştirilmiş ve geleneksel olarak zimmete geçirme ve yozlaşma yönündeki belirli şekillerde tahrif edilemeyen bir defter sunmaktadır.

Günümüzde finans dünyasında diğer birçok fintech türü yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazıları, şirketlerin Basel ve Sarbanes-Oxley gibi standartlara uyum sağlamasına yardımcı olurken, diğerleri ortak bankacılık ve finansal görevlerde yer alan rutin dijital işleri yerine getirir. Yeni çevrimiçi bankacılık modelleri, finans verileri için siber güvenliğe yönelik platformların gelişimi gibi uygulamalar fintech olarak tanımlanabilir. Bunların tümü, kolektif ticaret sistemlerimizi geliştirmeyi amaçlayan yeni bir teknoloji sınıfının örnekleridir.

Kaynak:

 1. https://www.techopedia.com/definition/32553/fintech
 2. https://www.investopedia.com/terms/f/fintech.asp

Fotoğraf:http://wallpaperswide.com/lake_waterfall-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.