İş Planlama Kontrol Sistemi ve Kurumsal Kaynak Planlaması

Kurumsal BT’de, İş Planlama ve Kontrol Sistemi yazılımı (BPCS) bir tür kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımıdır. İş Planlama ve Kontrol Sistemi kaynakları, belirli tedarik zinciri sorunlarının yanı sıra diğer iş süreçleri ve iş planlaması türlerine de yardımcı olur.BPCS, şu anda Infor Global Solutions’ın bir alt kuruluşu olan System Software Associates (SSA) tarafından geliştirilen özel bir ERP ürünü türüdür. Yazılımın yapımcıları, dünya genelinde 8000’den fazla yerde kullanıldığını tahmin ediyor.

İş Planlama ve Kontrol Sistemi yazılımının işletmelere yardımcı olmasının bir yolu, hem finansal planlama hem de ürün veya hizmet uygulama planlaması için yararlı özellikler içermesidir. Tedarik zinciri süreçlerini analiz etme ve değerlendirme yoluyla BPCS sistemleri, liderlerin ve yöneticilerin daha iyi planlamalarına ve daha verimli süreçler oluşturmalarına yardımcı olabilir.

İş Planlama ve Kontrol Sistemi araçları ayrıca, kullanıcılar ve işletmeler için geliştirebilecekleri BT uzmanları için tutarlılık sağlayan iç standartlar içermeleri bakımından da yararlı olabilir. Bunlardan biri, tutarlı dağıtılmış bilgisayar tasarımlarının, bu sistemlerin daha kolay kullanılmasına ve daha büyük bir yazılım mimarisine entegre edilmesine yardımcı olabileceği modern programlama standartlarındaki tutarlılıktır. Bu sistemlerin birçoğunda, yine kurulum ve kullanım konusunda yardımcı olan belirli bir ortak standarda kadar olan istemci / sunucu bilgi işlem işlevselliği de vardır.

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)

Kurumsal kaynak planlaması (ERP), verimliliği, kârı artırmak için insanları, donanım ve yazılımı verimli bir şekilde kullanma ve böylece bir şirketin iş süreçlerini basitleştirme yöntemidir. ERP, iki veya daha fazla benzersiz işletme departmanı tarafından istenen verileri sorunsuz bir şekilde yayan birçok yazılım uygulaması veya tek (ancak daha karmaşık) bir yazılım paketi içerebilir.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımına duyulan ihtiyaç, tüm bilgi sistemi gereksinimlerini yönetmek için merkezi bir çözüm için büyük bir iş yetkisiyle büyümüştür. Bir ERP aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı iş modülünden oluşabilir:

  • İmalat
  • İnsan Kaynakları / Bordro
  • Satış
  • Envanter
  • Tedarik Zinciri / Ortaklar
  • Finans ve muhasebe
  • Müşteri ilişkileri yönetimi

Kısacası, bir ERP çözümü bağımsız olarak çalışırken her departman veya işletme alanının merkezi olarak yönetilmesine izin verir. Avantajları arasında, verilerin birlikte çalışabilirliği, artan iletişim ve tek bir veritabanı kullanılarak artan veri güvenilirliği sayılabilir.

ERP ayrıca işletme genelindeki karar verme kalitesini de arttırmaktadır. Örneğin, özelleştirilmiş bir sipariş satış departmanından stok kontrolüne, daha sonra finanse ve imalat için faturalamaya geçebilir. Bir ERP kullanarak, bu tür bir işlem, bireysel sipariş takibini kolaylaştıran, etkin ve sürekli bir olay dizisidir.

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/13759/business-planning-and-control-system-bpcs
  2. https://www.techopedia.com/definition/1508/enterprise-resource-planning-erp

 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/longexposure_seascape-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.