İş Süreci, Analizi, Analiz Araçları ve Otomasyonu

Bir iş süreci, belirli bir kullanıcı veya tüketici için belirli bir hizmet veya ürün üretmek üzere insanlar veya ekipman tarafından yürütülen çok sayıda yapılandırılmış, genellikle zincirlenmiş faaliyetler veya görevler anlamına gelir. İş süreçleri önceden belirlenmiş bir organizasyon hedefine ulaşmak için uygulanır. İş süreçleri tüm organizasyonel seviyelerde gerçekleşir; bazıları görünürken, bazıları görünmez.

İş süreci terimi, bir iş hedefine doğru ilerleyen tüm adımların kümülatif etkilerini de ifade edebilir. Bu adım dizisi en açık şekilde bir akış çizelgesi kullanılarak gösterilebilir. Bir iş süreci aynı zamanda bir iş yöntemi olarak da bilinir.

Üç tür iş süreci şunlardır:

 • Yönetim Süreçleri: Bir sistemin işleyişini yöneten süreçler.
 • Operasyonel Süreçler: Organizasyonun ana faaliyetini oluşturan ve birincil değer akışını yaratan süreçler.
 • Destek İşlemleri: Temel işlemleri destekleyen süreçler. Örnekler muhasebe ve teknik desteği içerir.

İş süreçlerine örnekler:

 • Faturalama.
 • Ürünleri nakletme, lojistik süreci.
 • Siparişleri alma.
 • Personel verilerinin güncellenmesi.
 • Pazarlama ve diğer bütçelerin belirlenmesi.

İş Süreci Analizi (BPA)

İş süreci analizi (BPA), bu süreçlerin baştan sona bir yaşam döngüsü boyunca gerçekleştiği belirli yollar etrafında döndüğü süreçlere veya ilgili görevler serisine sınıflandırılmış çeşitli ticari işlemlerin analizidir. Bir iş süreci, belirli bir nihai amacı olan bir dizi ilgili görev veya olaydan oluştuğundan, iş süreci analizi, bu işlemlere çeşitli şekillerde bakmak ve verimliliği, üretkenliği ve daha fazlasını izlemek için çeşitli araçlar ve yöntemler kullanır.

BT’de kullanılan çeşitli iş süreci analiz araçları bulunmaktadır. Bu tür yazılım ürünleri ve hizmetleri, işletme liderlerinin diyagramlama, akış çizelgeleri, gelişmiş görsel arayüzler, performans ve ölçeklenebilirlik için analiz, kıyaslama ve diğer yöntemler gibi süreçleri farklı şekillerde analiz etmesine yardımcı olur. Araçlar genellikle, kullanıcılara bir iş sürecinin nasıl yapıldığına dair daha fazla bilgi veren genel bir arayüze bağlı çeşitli özellikler içerir. Bu kaynakları elinde bulunduran insan karar vericileri, bu iş süreçlerinin gelecekteki operasyonlarda nasıl sürdürüleceği konusunda daha doğru ve bilinçli seçimler yapabilir.

İş Süreci Analiz Araçları (BPA Araçları)

İş süreci analiz araçları (BPA araçları), işletmelerin bireysel iş süreçlerini analiz etmek ve geliştirmek için kullandıkları teknolojilerdir. İş süreçleri tipik olarak, çeşitli adımlardan veya daha küçük görevlerden oluşan belirli amaç ve hedeflere sahip bireysel operasyonlar olarak tanımlanır. BPA araçlarının sağladığı modelleme türleri sayesinde işletmeler ölçeklenebilirlik, otomasyon ve mevcut operasyonların diğer yönlerine bakabilirler.

Birçok iş süreci analiz aracı, izleyicilerin iş sürecini anlamalarına yardımcı olmak için görsel modellere güvenir. Görsel bir akış şemasında, her bir görevi küçük bir kutu veya dikdörtgen gösterebilir. Grafik, bir görevin diğerine nasıl ait olduğunu açıkça gösterecek ve izleyicilere, yeniden yapılandırma veya iş sürecindeki değişiklikler önermek için farklı şekillerde simüle edilebilecek modelleme sağlayacaktır.

BPA araçları, imalattan tıp ve misafirperverlik gibi alanlarda kullanılan daha sosyal süreçlere kadar birçok endüstride yararlı olabilir. BPA araçları, öncelikle müşterileriyle etkileşime giren çalışanları içeren işlemleri gösterebilir veya üretim gibi sektörlerde bu modeller öncelikle makinelerin malzeme üzerindeki çalışmalarını gösterebilir. BPA araçları ayrıca bir tedarik zincirinin bireysel iş süreçleriyle nasıl ilişkili olduğunu keşfetmekte de faydalı olabilir. Bu araçları kullananların çoğu, kullanım kolaylığı, performans değerlendirme özellikleri, çok kullanıcılı destek ve mükemmel görsel modeller dahil olmak üzere arzu edilen yönlerinin bir kısmını belirledi.

İş süreci analiz araçları, öncelikle karmaşık süreçleri belgelemek, analiz etmek ve düzene sokmak, böylece verimliliği artırmak, kaliteyi artırmak ve daha çevik ve etkili olmak isteyen iş kullanıcıları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu araçlar aynı zamanda iş süreci mimarının ve iş süreci analizcisinin rollerini de destekler ve kanıtlanmış modelleme tekniklerini kullanarak iş süreçlerini, olayları, iş akışlarını ve verileri daha iyi anlamalarını sağlar.

BPA araçları, kullanıcıların, işlemlerini diyagramlaştırmasına, (genellikle soyutlanmış) kurallara veya özelliklere, anlaşmayı teşvik etmek için kurallara veya özelliklere dikkat çekmelerine, standart metodolojileri ve yazılım tarafından sağlanan en iyi uygulamaları kullanarak bu bilgileri doğrulamasını ve ideal olarak, modelleri analitik çabalarını arttıra uygulamalara otomatikleştirmelerini ve iş süreci kurallarına uymasını sağlar. BPA araçları aşağıdaki işlevselliğe sahiptir:

 • İş modeli çizme ve geliştirme.
 • Operasyon, geliştirme ve yönetimde kullanım kolaylığı.
 • İş modeli analizi.
 • Entegrasyon ve otomasyon.
 • Çok kullanıcılı destek / sürüm oluşturma ve genişletilebilirlik.
 • Metodoloji ve kullanım.
 • Performans ve ölçeklenebilirlik.
 • Dikey sektör ve yatay sektörler arası şablon desteği.

İş Süreci Otomasyonu (BPA)

İş Süreci Otomasyonu (BPA) maliyetleri, kaynakları ve yatırımı azaltmak için bilgi, veri ve süreçleri yönetme işlemidir. BPA, bilişim teknolojisi ile kilit iş süreçlerini otomatikleştirerek verimliliği arttırır. BPA süreci, işletme çapında iş akışı verimliliğini elde ederken, rutin işletme görevlerini başlatma, yürütme ve tamamlama yoluyla otomatikleştirmek için yazılım uygulamaları uygulamaya yöneliktir. Bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemi genellikle BPA uygulama sonucu olarak algılanır.

BPA, işle ilgili kritik yazılım uygulamalarını entegre ederek, verimi korumak ve az kullanılan bir işgücünün istikrar ve operasyonel verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. BPA, kritik ve kritik olmayan iş süreçlerini ve bunların otomatik yazılım ve bilgi işlem süreçlerini geliştirmenin veya tedarik etmenin yanı sıra diğer iş süreçleri ve dış ortaklarla olan ilişkilerini ve bağımlılıklarını analiz ederek çalışır.

BPA üç temel ilkeye dayanmaktadır:

 • Orkestrasyon: Kuruluşların, kurumsal bilgi işlem mimarisinin merkezi yönetimini sağlayan sistemler oluşturmalarına izin verir.
 • Entegrasyon: İş fonksiyonlarının birleştirilmesi, BPA sisteminin bir kurumun süreç merkezli sınırlarına yayılmasını sağlayarak gerçekleştirir.
 • Otomatik yürütme: En az insan müdahalesi ile çoklu görevleri azaltır.

Kaynak:

 1. https://www.techopedia.com/definition/1168/business-process
 2. https://www.techopedia.com/definition/29300/business-process-analysis-bpa
 3. https://www.techopedia.com/definition/29299/business-process-analysis-tools-bpa-tools
 4. https://www.gartner.com/it-glossary/bpa-business-process-analysis-tools
 5. https://www.techopedia.com/definition/671/business-process-automation-bpa

 

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/seascape_4-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.