İş Süreci Modellemesi (BPM)

İş süreci modellemesi (BPM), bu süreci daha iyi anlamak için bir iş süreci modelinin oluşturulması anlamına gelir. İş süreci modellemesi, değerlendirme ve olası değişiklikler için bir iş sürecinin modellerini veya simülasyonlarını kurmak üzere İş Süreçleri Modeli ve Notasyonu (BPMN) veya Birleşik Modelleme Dili (UML) gibi sözleşmelere dayanır.

Bir iş süreci modeli genellikle basit bir görsel olarak sunulur. Akış şemaları, Gantt şemaları veya PERT şemaları gibi öğeler görsel bir model sağlamak için kullanılır. Bu modeller, iş akışını ve bir iş sürecinin diğer yönlerini, daha geniş kapsamlı bir iş modeli bağlamında analiz etmeye yarar.

Bir iş sürecinin şu anda nasıl çalıştığını göstermenin yanı sıra, iş süreci modellemesi, planlamacılara çeşitli varsayım senaryoları etrafında hedefler ve çözümler geliştirme konusunda da yardımcı olabilir. Genel olarak, iş süreci modeli özlü, bir plandaki net görsellerin değerini ve istenen sonuçları elde etmek için doğru modellerin kullanımını göstermektedir.

İş Süreci Modelleme Dili (BPML)

İş Süreci Modelleme Dili (BPML), iş süreçlerini ve iş verilerini modellemek için kullanılan bir meta dildir. İşlemsel sonlu durumlu makine konseptine dayanan işbirlikçi ve işlemsel iş süreçleri için soyutlanmış bir yürütme modeli sunar.BPML, İş Süreçleri Yönetimi Girişimi (BPMI) tarafından iş süreçlerini modellemek için geliştirilen ve İş Süreçleri Yürütme Dilini (BPEL) desteklemek amacıyla düşürülmüş bir meta dildir.

BPML özelliği, senkron ve asenkron dağıtılmış işlemleri destekleyerek kritik uygulamalar için tasarlanmıştır. Güvenilir bir güvenlik mekanizması sunar, entegre geliştirme ortamlarında kullanılır, proje yönetimi kabiliyetini barındırır ve internet üzerinden iş süreçlerini modeller. BPML’de ayrıca, iş süreçlerini yürütmek için ilişkili bir iş süreci sorgu dili bulunur.

BPML genel olarak soyut bir model ve genel bir işlemi ifade etmek için kullanılan dilbilgisini tanımlar. Bu nedenle, kurumsal iş süreçlerini, karmaşık Web servislerini ve çok partili işbirlikleri tanımlamak için kullanılabilir.Bir BPML soyut modelini oluşturan temel parçalar BPML yapılarıdır. Yapılar için XML sözdizimi BPML şartnamesi ile sağlanır.

Aşağıdaki özellikler bir BPML belirtiminde tanımlanmıştır:

  • Ad alanı
  • Özellikler
  • İthalat
  • Hedef ad alanı

Bir BPML’deki etkinlikler belirli işlevleri yerine getirir ve basit veya karmaşıktır. Hareket, atama, çağrı, telafi etme gibi basit faaliyetler daha fazla ayrılamaz ve tek bir işlem gerçekleştiremez. Hepsi, sıra, anahtar vb. gibi karmaşık faaliyetler, bir veya daha fazla aktiviteden oluşur ve bir aktivitenin yürütülmesini başka bir aktivite setinden yönlendirir. BPML artık ortak kullanımda değildir.

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/28016/business-process-modeling-bpm
  2. https://www.techopedia.com/definition/13762/business-process-modeling-language-bpml

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/green_mountains_in_the_morning-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.