Kripto Para Nedir?

Kripto Para veya Cryptocurrency, güvenlik ve sahteciliği önleme önlemleri için şifreleme kullanan bir tür dijital para birimidir. Genel ve özel anahtarlar çoğu zaman kişiler arasında kripto para birimini aktarmak için kullanılır. 

Genellikle şifre parçalarına bağlı bir kültür karşıtı hareket olarak, kripto para birimi esasen yetkili bir para birimidir. Bu, kullanıcıların kripto paranın değeri hakkında bir fikir birliğine ulaşması ve bir değişim ortamı olarak kullanması gerektiği anlamına gelir.Ancak, belirli bir ülkeye bağlı olmadığı için, değeri bir merkez bankası tarafından kontrol edilmez. Cryptocurrency’in önde gelen işlevsel örneği olan bitcoin ile değer, piyasa arz ve talebine göre belirlenir, yani gümüş ve altın gibi değerli metaller gibi davranır.

Bitcoin’in teknik lideri Gavin Andresen, Forbes.com’a, kripto para biriminin merkezileştirilmiş bankaları denklem dışına alarak “halkın merkezi olmayan bir para birimini” geri getirmek için tasarlandığını söyledi. Bitcoinler her aktarıldıklarında şifreli olarak imzalanmaları gerektiğinden, her bitcoin kullanıcısı hem genel hem de özel anahtarlara sahiptir. Kripto para işlemleri adsız, takip edilemez ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasadışı işlemler için bir alan oluşturdu. Para biriminin merkezi bir deposu olmadığından, kanun uygulama ve ödeme işlemcilerinin bitcoin hesapları üzerinde yetkisi yoktur.Kripto para birimi destekçileri için, bu anonimlik, gücün kurumlardan bireylere kaymasına olanak sağladığı için yasadışı suistimal potansiyeline rağmen, bu teknolojinin birincil gücüdür.

Öte yandan, Blockchain, Bitcoin gibi kripto para birimleri için ana kayayı oluşturur. ABD doları gibi para birimleri genellikle bir banka veya hükümet olmak üzere merkezi bir otorite tarafından düzenlenir ve doğrulanır. Merkezi otorite sistemi altında, bir kullanıcının verileri ve para birimi teknik olarak bankalarının veya hükümetinin kaprisindedir. Bir kullanıcının bankası çökerse veya dengesiz bir hükümeti olan bir ülkede yaşıyorsa, para birimlerinin değeri risk altında olabilir. Bunlar Bitcoin’i doğuran endişelerdir. İşlemlerini bir bilgisayar ağına yayarak, blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan çalışmasına izin verir. Bu sadece riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda birçok işlem ve işlem ücretini de ortadan kaldırır.

Ayrıca, kararsız para birimleri olan ülkelerde, daha fazla uygulama ile daha istikrarlı bir para birimi ve hem iç hem de uluslararası olarak iş yapabilecekleri daha geniş bir kişi ve kurumlar ağı sağlar (en azından amaç budur).

 

Kaynak:

  1. https://www.techopedia.com/definition/27531/cryptocurrency
  2. https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/sunset_from_mountain-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.