%100 Biyolojik Olarak Parçalanabilir Plastik Poşetler

Endonezya’da bir şirket yiyebileceğiniz, çevre dostu plastik bir poşet üretti.

Afrika, Latin Amerika ve Asya’daki pek çok kişinin beslenme düzeninde yer alan, ancak üretimde de kullanılabilen bitkisel manyok kökünden yapılmış nişasta bazlı bir şekilde üretilmiştir.

Bali merkezli Avani Eco şirketi plastik gibi görünen ve dokunan bir çanta üretti, tamamen parçalanabilir ve gübrelenebilir.

Aynı zamanda suda çözülür, yani hayvanlar onu yerse zarar vermez. Aslında, insanların onu yutabilecekleri için de çok güvenli olduğu da söyleniyor.

Endonezya’da büyük bir plastik kirliliği sorunu var. Atılan plastik nehirleri tıkıyor ve önceki saflığını korumuş kumsallarını da tıkıyor. “Ülkemiz plastikte boğuluyor” diyor. Şirket genel müdürü Kevin Kumala.

Sorun o kadar ciddi bir hal aldı ki, ordu israfı gidermeye yardımcı olmak için hazırlanmıştı. Ama bu yokuş yukarı bir mücadele idi. Atıkları temizlerken, daha fazlası ortaya çıkmaktaydı.

Küresel plastik sorunu

Plastik kirliliği tüm dünyada bir sorundur.

Her yıl, en az 8 milyon ton plastik, her dakika okyanusun içine bir çöp kamyonunun içeriğindeki çöpün boşaltımına eş değer şekilde akmaktadır.

Deniz canlıları ve kuşlar onu yemekten veya içinde dolandıkları her an onlar için bir ölüm tehlikesi oluşturur. Bu yüzden bu plastik okyanusta da parçalanır ve besin zincirine girebilecek kadar küçük hale gelir.

Plastik ambalajların sadece %14’ü geri dönüşüm için toplanırken, çoğu plastik ambalaj sadece bir kez kullanılır. Ayrıca, yıllık 80 milyar dolar ile 120 milyar dolar arasında değişen plastik ambalaj malzemesinin maliyetinin %95’i ekonomi karşısında kaybedilmektedir.

Bu çok büyük bir problem ve acilen buna bir çözüm bulunmalı ve üzerinde deney yapılmalıdır.

% 100 yenilenebilir kaynaklar kullanarak çevre dostu tek kullanımlık plastik alternatifler sunan Bali merkezli şirket Avani Eco, doğaya tekrar aktarılabilir, dönüştürülebilir saf ve organik ürünler haline getirdiğini, plastikten farksız bir şekilde aynı verimliliği sağladığını gösteren bir tanıtım videosu hazırlamışlardır.

Bu güzel girişimi sizlerle paylaşalım istedik.

 

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/05/this-plastic-bag-is-100-biodegradable-and-made-of-plants/

https://www.avanieco.com/

Wallpaper: https://www.pexels.com/photo/ball-ball-shaped-blur-color-235615/ 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.