Oyun Teorisi

Kısa Tarihçesi

Oyun teorisi, rasyonel karar vericiler arasındaki stratejik etkileşimin matematiksel modellerinin incelenmesidir. Sosyal bilimlerin tüm alanlarının yanı sıra mantık ve bilgisayar bilimlerinde uygulamaları vardır. Başlangıçta, bir kişinin kazandığı diğer katılımcılar için kayıplarla sonuçlanan sıfır toplamlı oyunlara değindi. Günümüzde oyun teorisi çok çeşitli davranışsal ilişkilere uygulanır ve şimdi insanlar, hayvanlar ve bilgisayarlardaki mantıksal karar verme bilimi için bir şemsiye terimdir.

Modern oyun teorisi, iki kişilik sıfır toplamlı oyunlarda karma strateji dengelerinin varlığı ve John von Neumann tarafından kanıtlanması fikri ile başladı. Von Neumann’ın orjinal kanıtı, sürekli eşlemelerde Brouwer sabit nokta teoremini, oyun teorisi ve matematiksel iktisatta standart bir yöntem haline gelen kompakt dışbükey kümelerde kullandı. Yazısını, Oskar Morgenstern ile birlikte yazılan 1944 tarihli birkaç oyuncunun kooperatif oyunları olarak kabul edilen Oyun Kuramı ve Ekonomik Davranış kitabı takip etti. Bu kitabın ikinci baskısı, matematik istatistikçilerinin ve ekonomistlerin karar vermeyi belirsizlik altında ele almalarını sağlayan, beklenen faydaya ilişkin aksiyomatik bir teori sağladı.

Oyun teorisi, 1950’lerde birçok bilgin tarafından yaygın olarak geliştirilmiştir. Daha sonra 1970’lerde açıkça benzer şekilde uygulanmış, ancak benzer gelişmeler en azından 1930’lara kadar uzanmaktadır. Oyun teorisi birçok alanda önemli bir araç olarak kabul edilmiştir. 2014 itibariyle, İktisat Bilimlerinde Nobel Anma Ödülü ile oyun teorisyeni Jean Tirole almak üzere, 11 oyun teorisyeni de Nobel Ödülü’nü kazandı. John Maynard Smith, oyun teorisini biyolojiye uygulamasından dolayı Crafoord Ödülü’ne layık görüldü.

İşin Özü…

Oyun teorisi, rakip oyuncular arasındaki varsayımsal sosyal durumlar için bir çerçevedir. Bazı açılardan oyun teorisi, strateji bilimidir veya en azından stratejik bir ortamda bağımsız ve rekabet eden oyuncuların optimal karar vermesidir.

Oyun teorisinin odak noktası, rasyonel oyuncular arasında etkileşimli bir durumun modeli olarak kullanılan oyundur. Oyun teorisinin anahtarı, bir oyuncunun kazancının diğer oyuncunun uyguladığı stratejiye bağlı olduğudur. Oyun, oyuncuların kimliklerini, tercihlerini ve mevcut stratejilerini ve bu stratejilerin sonucu nasıl etkilediğini tanımlar. Modele bağlı olarak, çeşitli başka gereklilikler veya varsayımlar gerekli olabilir.

Oyun teorisi psikoloji, evrimsel biyoloji, savaş, politika, ekonomi ve işletme gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir. Birçok gelişmelere rağmen, oyun teorisi hala genç ve gelişen bir bilimdir.

Ekonomi ve İşletme Üzerindeki Etkisi

Oyun teorisi, önceki matematiksel ekonomik modellerde kritik problemleri ele alarak ekonomide bir devrim yarattı. Örneğin, neoklasik ekonomi, girişimcilik beklentisini anlamakta zorlandı ve eksik rekabetle başa çıkamadı. Oyun teorisi, dikkatsiz denge dengesinden pazar sürecine doğru dikkat çekti. Oyun Teorisi, kararlı durum dengesinden piyasa sürecine doğru yüz çevirdi.

İş dünyasında oyun teorisi, ekonomik ajanlar arasındaki rekabet davranışlarını modellemek için faydalıdır. İşletmeler genellikle ekonomik kazancı gerçekleştirme yeteneklerini etkileyen çeşitli stratejik seçeneklere sahiptir. Örneğin, işletmeler mevcut ürünleri emekli etmek veya yeni ürünler geliştirmek, rekabete göre fiyatları düşürmek veya yeni pazarlama stratejileri uygulamak gibi ikilemlerle karşı karşıya kalabilirler. Ekonomistler oligopol firma davranışını anlamak için oyun teorisini sıklıkla kullanırlar. Firmalar fiyat belirleme ve anlaşma gibi belirli davranışlarda bulunduklarında muhtemel sonuçları tahmin etmeye yardımcı olur.

Kooperatif oyun teorisi, koalisyonların veya kooperatif gruplarının yalnızca kazançlar bilindiğinde nasıl etkileşimde bulundukları ile ilgilidir. Bireyler arasında değil, oyuncu koalisyonları arasındaki bir oyundur ve grupların nasıl oluştuğunu ve oyuncuların kazancını nasıl paylaştığını sorgular. Kooperatif olmayan oyun teorisi, rasyonel ekonomik ajanların kendi hedeflerine ulaşmak için birbirleriyle nasıl başa çıktıkları ile ilgilidir. En yaygın kooperatif olmayan oyun, yalnızca mevcut stratejilerin ve seçeneklerin birleşiminden kaynaklanan sonuçların listelendiği stratejik oyundur.

Klasik Oyun Teorisi Örneği

Tutuklu İkilemi, en bilinen oyun teorisi örneğidir.  Bir suç için tutuklanan iki suçlu örneğini ele alalım. Savcıların onları mahkum etmek için kesin delilleri yok. Bununla birlikte, bir itiraf edinmek için yetkililer mahkumları hücrelerinden uzaklaştırmakta ve her birini ayrı odalarda sorgulamaktadır. Her iki mahkumda da birbirleriyle iletişim kurmak için hiçbir araç yoktur. Yetkililer 4 teklifte bulunur:

  1. Her ikisi de itiraf ederse, her biri 5 yıl hapis cezasına çarptırılacak.
  2. Birinci mahkum itiraf eder ancak ikinci mahkum etmezse, birinci mahkum 3 yıl, ikinci mahkum 9 yıl alacak.
  3. İkinci mahkum itiraf eder ancak birinci mahkum etmezse, birinci mahkum 10 yıl ve ikinci mahkum 2 yıl alır.
  4. Hiçbiri itiraf etmezse, her biri 2 yıl hapis cezasına çarptırılacaktır.

En uygun strateji sessiz kalmak olacaktır. Ancak oyun teorisinin varsayımlardan birine göre; insanlar bencil oldukları için en uygun cezayı dahi almak istemeyecek ve hiç ceza almadan kurtulma olasılıklarını hesaba katarak birbirlerini ele verecekler ve nihayetinde her biri 5 yıl cezaya çarptırılacaktır.

 

Kaynak:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Game_theory
  2. https://www.investopedia.com/terms/g/gametheory.asp

Fotoğraf: https://jllsly.com/winter-night-wallpaper-high-quality-resolution/winter-night-wallpaper-high-quality-resolution-is-cool-wallpapers/

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Oyun Teorisi” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Oyun Teorisi -Part II

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.