Fintech Şirketleri Rekor Kırıyor

Girişim sermayesi destekli finansal teknoloji (fintech) şirketleri, salı günü yayınlanan veri sağlayıcı CB Insights tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir önceki yıla göre yüzde 120 artarak 2018 yılında küresel yatırımcılardan rekor bir artış elde etti.

Araştırma, 2017 yılında 1.480’den 1.707 anlaşma ile artırıldığını belirtti.

Araştırmada, fonlamadaki artışın büyük kısmı 52 mega tur veya 100 milyon ABD Doları’ndan büyük yatırımların toplamda 9,88 milyar ABD Doları değerinde olduğu ortaya çıktı.

Araştırma, Çin e-ticaret devi Alibaba Group Holding Ltd’in ödeme ortağı olan Ant Financial’a 14 milyar ABD Doları tutarındaki bir yatırımın, geçtiğimiz yıl tek başına toplam fintech fonunun yüzde 35’ini oluşturduğunu belirtti.

Yılın son üç ayında beş şirket, “fintech unicorns “un imrenilen saflarına ya da 1 milyar dolardan fazla bir değere sahip olan şirketlere katıldı. Bunlar arasında kredi kartı sağlayıcısı Brex, dijital banka Monzo ve veri toplayıcı Plaid bulunmaktadır.

Risk sermayesi yatırımcıları, kullanımı kolay ve ucuz dijital finansal hizmetler sunarak, yerleşik finansal kurumlardan pazar payı kazanmaları umuduyla, fintech şirketlerine milyarlarca dolar harcıyorlar.

Fintech’ler, borç verme, bankacılık ve varlık yönetimi de dahil olmak üzere tüm finans sektörlerinde küresel olarak ortaya çıkmıştır.

Yeni unicornlar büyük miktarlarda para basarken ve 2018’de yüksek bir rekor kıracak fon sağlamasına rağmen, CB Insights bunların ilk halka arzları geciktireceğini tahmin ediyor.

Araştırmaya göre, “halka arz aktivitesinin 2019’da yetersiz kalması bekleniyor.”

Yine araştırmaya göre, Asya 2018’deki anlaşma sayısındaki en büyük sıçramayı bir önceki yıla göre yüzde 38 oranında büyüyerek 22,65 milyar ABD doları tutarında rekor kırdı.

Sonuçlara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde fintech’ler 659 yatırımla 11.89 milyar ABD doları rekor bir artış elde ederken, Avrupa’da anlaşma sayısı düşerken, fonlar 3.53 milyar ABD doları rekor seviyeye ulaştı.

 

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-fintech-funding/fintech-companies-raised-a-record-39-6-billion-in-2018-research-idUSKCN1PN0EL

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/beautiful_sunset_scotland-wallpapers.html

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.