Bill Gates’ten 5 Kitap Önerisi

Geçtiğimiz yılın sonunda Bill Gates, GatesNotes adlı bloğunda kendisi gibi hediye kitap almayı ve vermeyi seven takipçilerine harika beş kitap önerisinde bulundu. Bill Gates’e göre iyi bir okuma mükemmel bir hediyedir -düşünceli ve paketlenmesi kolay olan bir hediye. Gates genellikle oluşturduğu yıl sonu kitap listelerinin iyi bir hediye olmadığını fakat bu yılın seçimlerinin oldukça elverişli olduğunu ifade ediyor.

2018 listesinin oldukça eklektik olduğunu söylüyor. Meditasyon nasıl yapılır rehberinden otonom silahlarla ilgili derin bir dalışa, bir zamanlar gelecek vaat eden bir şirketin düşmesiyle ilgili bir gerilim filmine, herkes için bir şeylerin var olduğunu ekliyor. Hazırsanız, listeye geçelim.

1. Educated – Tara Westover

Bir otobiyografi. Tara, hiç okula ve ya doktora gitmedi -17 yaşında evi terk edene kadar. Bir sınıfa ilk defa ayak bastığında 17 yaşındaydı. Idaho dağlarında hayatta kalanlar için doğmuş, ev konservesi için şeftaliler toplayarak ve “tepeye doğru giden çantası” ile uyuyarak dünyanın sonuna hazırlanmıştır.

Babası hastaneleri yasakladığı için hiç doktor veya hemşire görmedi. Derin yara, beyin sarsıntısı ve hatta patlamadan kaynaklı yanıklar bile bitkisel tedaviyle evde tedavi edilirdi. Aile, ana akım toplumdan öylesine izole edildi ki, çocukların eğitim almasını sağlayacak kimse yoktu ve Tara’nın erkek kardeşlerinden biri şiddetlendiğinde müdahale edecek kimse yoktu.

Sonra, herhangi bir resmi eğitimden yoksun olan Tara, kendini eğitmeye başladı. Holokost ve sivil haklar hareketi gibi önemli dünya olaylarını ilk kez öğrendiği ve Tarih bölümünü okuduğu Brigham Young Üniversitesi’ne kabul edilmek için kendi kendine yeterince matematik ve dil bilgisi derslerini öğrendi. Bilgi arayışı onu okyanuslar ve kıtalar arasında, Harvard ve Cambridge’e yol alan  birine dönüştürdü. Ancak o zaman çok uzaklara seyahat edip etmediğini, hala eve dönüş yolu olup olmadığını merak ederdi. Eğitimli, kendini icat etme mücadelesinin bir ifadesidir.

Bu, şiddetli bir aile sadakati ve en yakın bağları kesmekle gelen kederin öyküsüdür. Tüm büyük yazarları ayıran keskin iç görü ile Westover, bir eğitimin ne olduğunu ve ne sunduğunu ortaya çıkaran evrensel bir çağın geleceği hikayesi hazırladı: birinin hayatını yeni gözlerle görme ve değişme arzusu.

“Tara, 17 yaşındayken evden ayrılana kadar hiçbir zaman okula ya da doktora gitmedi. Hiç bir Mormon hayatta kalma evinde büyümekle ilgili bir hikaye ile alakadar olacağımı hiç düşünmedim, ama o çok iyi bir yazar, olağanüstü çocukluğunu okurken kendi hayatımı yansıtmamı sağladı. Melinda ve Ben Cambridge Üniversitesi Doktora programını bitirmiş, öğrenmeye oldukça susamış bir genç kadının bu otobiyografisine bayıldık. ” Bill Gates

2. Army of None: Autonomous Weapons and the Future of War –  Paul Scharre

Bir Pentagon savunma uzmanı ve eski ABD Ordusu Ranger, nihai ölüm veya ölüm kararı konusunda makinelere otorite vermenin ne demek olacağını araştırıyor.

Bir Predator uçağı bir Google arabası kadar özerkliğe sahipse ne olur? Ya da kendi hedeflerini yakalayabilen bir silah heklendiğinde? Bilim kurgu gibi görünse de, teknoloji insan girişi olmadan hedeflere saldırabilecek silahlar oluşturmak için zaten var.Gelişmekte olan silah teknolojilerinde lider bir uzman olan Paul Scharre, bu yeni nesil silahların savaşı nasıl değiştirdiğini keşfetmek için derinlemesine araştırma ve ilk elden deneyime dayanıyor.

Scharre’nın geniş kapsamlı araştırması, özerk silahların ortaya çıkışını, onları yasaklama hareketini ve kullanımlarını çevreleyen yasal ve etik sorunları incelemektedir. Askeri teknolojideki yapay zekayı gözler önüne sererek, II. Dünya Savaşı’ndaki Alman gürültü arayıcı Wren torpidolarından, günümüzün güdümlü füzelerinin öncüleri olan otonom siber silahlara, denizaltı avı robot gemilerine ve robot tank ordularına kadar onlarca yıl süren yenilikçilikle dikkat çekti. Savunma uzmanları, etik uzmanları, psikologlar ve aktivistlerle yapılan röportajlar yoluyla Scharre, insan ve makine bilişini birleştirecek olan gelecekteki savaş alanlarındaki “centaur(yarı insan biçiminde) savaşçılarla” karşılaşabilecekleri zorlukları araştırıyor. Son birkaç on yılda, muazzam teknolojik ilerleme kaydettik fakat karmaşık otomatik sistemlerden kaynaklanabilecek korkunç aksaklıkları da belirledik- Mesela Gelişmiş F-22 savaş uçağının, Uluslararası Tarih Çizgisi üzerinde ilk kez uçtuğunda bir bilgisayarın erimesi gibi.

En az otuz ülkede, insan gözetimi altında faaliyet gösteren savunma özerk silahları var. Dünyanın dört bir yanında, militanlar, artan özerkliğe sahip robotik silahlar üretmek için yarışıyorlar. Bu kitaptaki etik sorular her geçen gün daha da artmaktadır. Bu teknolojiler ne ölçüde geliştirilmelidir? Ve eğer sorumlu demokrasiler onları yasaklarsa, bu haydut rejimlerin avantaj sağlamasını engeller mi? Oyun değiştiren bir tartışmanın ön saflarında, Army of None, insanın yargısını teslim etmeden savaşı daha kesin ve insancıl hale getirebilecek bir teknolojiyi benimsememiz gerektiği tartışmak için askeri tarih, küresel politika ve en ileri bilime yer veriyor.  Seçim yaşam ya da ölüm olduğunda, insan kalbinin yerine geçemez.

“Özerk silahlar, tatillerin çoğu için tam anlamıyla akılda değildir, ancak savaştaki Yapay Zekanın bu düşündürücü bakışına son verilmesi zordur. Son derece karmaşık bir konudur, ancak Scharre açık açıklamalar takdim eder ve makine odaklı savaşın hem artılarını hem de eksilerini sunar.Konuyla olan akıcılığı sürpriz olmamalı: ABD hükümetinin otonom silahlarla ilgili politikasını hazırlamaya yardım eden bir kıdemli kendisi.” Bill Gates

3. Bad Blood – John Carreyrou

2014 yılında Theranos’un kurucusu ve CEO’su Elizabeth Holmes geniş çapta Steve Jobs’un kadın hali olarak görüldü: “Tek boynuzlu at” lansmanı, kan testini önemli ölçüde daha hızlı ve kolay hale getirecek bir makine ile tıp endüstrisinde devrim yapma sözü veren mükemmel bir Stanford düşüşü.Larry Ellison ve Tim Draper gibi yatırımcıların desteğiyle Theranos, şirkete 9 milyar dolardan fazla değer veren bir fon toplama turunda hisse sattı ve bu Holmes’un değerini 4.7 milyar dolara çıkardı. Tek bir sorun vardı: Teknoloji işe yaramadı. Silikon Vadisi’nin cesur vaatleri arasında geçen bir hırs ve kibir hikayesi.

“Hikaye beklediğimden bile daha çılgınca ve başladığımda kendimi aşağıya koyamayacağımı gördüm. Bu kitap her şeye sahiptir: ayrıntılı dolandırıcılık, şirket entrika, dergi kapak hikayeleri, yıkık aile ilişkileri ve bir zamanlar yaklaşık 10 milyar dolar değerinde bir şirketin ölümü.” – Bill Gates

4. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders – Yuval Noah Harari

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirir? Sahte haberler salgını ile nasıl başa çıkacağız? Uluslar ve dinler hala geçerli mi? Çocuklarımıza ne öğretmeliyiz?

Yuval Noah Harari’nin 21. Yüzyıl İçin 21 Dersi, geleceğin keşfedilmemiş topraklarına girerken günümüzün en acil sorunlarına yönelik sondalayıcı ve vizyoner bir soruşturma. Teknoloji bizim anlayışımızdan daha hızlı ilerledikçe, bilgisayar korsanlığı bir savaş taktiği haline geliyor ve dünya her zamankinden daha fazla kutuplaşmış hissediyor, Harari sürekli ve kafa karıştırıcı bir değişim karşısında yaşamı yönlendirmenin zorluğunu ele alıyor ve hayatta kalmak için kendimize sormamız gereken önemli soruları gündeme getiriyor.

Hem kışkırtıcı hem de derin olan yirmi bir erişilebilir bölümde Harari, önceki kitaplarında keşfedilen fikirleri temel alarak politik, teknolojik, sosyal ve varoluşsal konuları çözerek şuan yaşadığımız dünyadan çok farklı bir geleceğe nasıl hazırlanacağına dair önerilerde bulunuyor: Big Data bizi izlerken seçim özgürlüğünü nasıl koruyabiliriz? Gelecekteki iş gücü neye benzeyecek ve kendimize bunun için nasıl hazırlanmalıyız? Terörizm tehdidi ile nasıl başa çıkmalıyız? Liberal demokrasi neden krizde?

Harari’nin nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi anlama konusunda eşsiz yeteneği milyonlarca okurun hayal gücünü yakaladı. Burada bizi gürültü ve belirsizlik dolu bir dünyada değerleri, anlamı ve kişisel bağlılığı düşünmeye davet ediyor. Alakasız bilgilerle anlaşıldığımızda, açıklık güçtür. Karmaşık çağdaş zorlukların açıkça ve erişilebilir bir biçimde sunulması, 21. Yüzyıl İçin 21 Ders temel bir kitaptır.

“Ben Harari’nin yazdığı her şeyin büyük bir hayranıyım ve sonuncusu da istisna değil. Sapiens ve Homo Deus sırasıyla geçmiş ve geleceği kaplarken, bu durum şimdiki zamanla ilgilidir. Eğer 2018 sizi dünya devleti tarafından boğulmuş halde bıraktıysa, 21 Ders, haberleri işleme koymak ve karşılaştığımız zorlukları düşünmek için yararlı bir çerçeve sunar.” – Bill Gates

5. The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness –  Andy Puddicombe

Zihnini sustur, daha az stresli, daha az yorgun hisset ve günde sadece 10 dakika içinde yeni bir sakinleşme ve tatmin olma seviyesine ulaş.

Eski bir Budist keşiş, Headspace’in Sesi ve İngiltere’nin önde gelen bir dikkat uzmanı olan Andy Puddicombe bir görevde: İnsanların burada ve şimdi oturup 10 gün geçirmelerini sağlamak.

Okurları ve öğrencileri gibi, Andy kendi meditasyon pratiğini günlük kaygılarla normal, meşgul bir kişi olarak başlattı ve o zamandan beri reçel dolu bir günlük rutine tam olarak uyan dikkatli ve bilinçli bir meditasyon programı tasarladı – Günde sadece 10 dakika fark yaratan bir dünya yaratabileceğini temin ediyor.

Erişilebilir ve taşınabilir The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness, fiziksel ve zihinsel sağlığın her alanını olumlu yönde etkileyen basit ama güçlü meditasyon teknikleri sunar:Verimlilik ve odaktan, stres ve kaygı için rahatlama, uyku, kilo verme, kişisel ilişkilere kadar … faydaları sınırsızdır. Sonuç? Daha fazla kafa boşluğu, daha az stres. Andy, bu eski pratiği modern dünyaya getiriyor.

“Eminim 25 yaşındaki ben bu işte bıkardı ama Melinda ve ben son zamanlarda meditasyona girdik. Kitap, Puddicombe’nun bir üniversite öğrencisinden bir Budist keşişe olan kişisel yolculuğuyla başlar ve ardından nasıl meditasyon yapılacağı konusunda eğlenceli bir açıklayıcı olur. Dikkatli olmayı denemeyi düşünüyorsanız, bu mükemmel bir giriş.” – Bill Gates

Kaynak:

  1. https://www.gatesnotes.com/About-Bill-Gates/Best-Books-2018
  2. https://www.goodreads.com/book/show/35133922-educated
  3. https://www.amazon.com/Army-None-Autonomous-Weapons-Future/dp/0393608980
  4. https://www.amazon.com/Bad-Blood-Secrets-Silicon-Startup/dp/152473165X/ref=sr_1_1?keywords=Bad+Blood&qid=1554648874&s=books&sr=1-1
  5. https://www.amazon.com/Lessons-21st-Century-Yuval-Harari/dp/0525512179/ref=sr_1_1?keywords=21+Lessons+for+the+21st+Century&qid=1554650809&s=books&sr=1-1
  6. https://www.amazon.com/Headspace-Guide-Meditation-Mindfulness-Minutes/dp/1250104904/ref=sr_1_1?keywords=The+Headspace+Guide+to+Meditation+and+Mindfulness&qid=1554653429&s=books&sr=1-1

Fotoğraf: http://wallpaperswide.com/washington_dc_cherry_blossom-wallpapers.html

 

© 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu maddeleri gereğince yapılan her türlü izinsiz alıntılanma, yayınlama hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

All Rights Reserved © 5846.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.